investice.cz /magazín
Vaše investiční příležitosti
Víc než na termíňáku

Ranní zpravodaj: Americké akcie ve čtvrtek prudce vzrostly

23.02.2024
S&P500akcieburzadow jonesnasdaqusa

Česká zbrojovka dodá Ukroboronpromu díly k puškám CZ BREN 2

23.02.2024
CZGprodej

Avast musí v USA zaplatit pokutu a přestat prodávat data o uživatelích

23.02.2024
regulacesoudusačesko

Ranní zpravodaj: Hlavní akciové průměry mírně poklesly

22.02.2024
S&P500akcieburzadow jonesnasdaq

Didi popřela informace o snaze Pekingu, aby do ní investovaly státní firmy

07.09.2021

Největší čínská alternativní taxislužba Didi popřela zprávy, že město Peking se snaží zajistit, aby v ní...

Největší čínská alternativní taxislužba Didi popřela zprávy, že město Peking se snaží zajistit, aby v ní získaly podíl státní podniky. Agentura Bloomberg v pátek s odvoláním na zdroje obeznámené se situací informovala, že město Peking navrhuje investici do Didi, jejímž prostřednictvím by státní podniky nad touto firmou získaly kontrolu.

"Zprávy zahraničních médií, že správa města Peking koordinuje firmy, aby do Didi investovaly, jsou mylné," uvedla podle agentury Reuters společnost Didi v dnešním prohlášení. Firmu Didi má nyní pod kontrolou manažerský tým, do kterého patří spoluzakladatel společnosti Čcheng Wej a prezidentka podniku Liou Čchingová. Tomuto týmu po nedávném uvedení akcií Didi na newyorskou burzu připadl podíl 58 procent na hlasovacích právech.


Didi patří mezi 11 provozovatelů alternativních taxislužeb, které si nedávno podle serveru CNBC předvolali čínští regulátoři kvůli údajným nezákonným praktikám. Regulátoři tyto služby obvinili mimo jiné z toho, že využívají nelicencované řidiče i automobily, a nařídili jim, aby svá pochybení napravily.


Společnost Didi, která ovládá zhruba 90 procent čínského trhu s alternativními taxislužbami, se pod tlak ze strany čínských regulačních úřadů dostala už dříve. Krátce po jejím červnovém vstupu na akciovou burzu v New Yorku čínské úřady zahájily prověrku Didi kvůli kybernetické bezpečnosti. "Didi v současnosti aktivně a plně spolupracuje při prověrce kybernetické bezpečnosti," uvedla firma v dnešním prohlášení.


Společnost Didi vznikla v roce 2012. Věhlas si získala mimo jiné tím, že z čínského trhu vytlačila amerického konkurenta Uber. Ten prohrál cenovou válku a nakonec své čínské aktivity prodal právě firmě Didi, a to výměnou za podíl v ní.


Zdroj: ČTK
"Společnost Didi má na čínském trhu dominantní postavení. V poslední době jí začínají konkurovat alternativní taxislužby zakládané automobilkami. Patří mezi ně Geely a SAIC Motor."

Štěpán Křeček, hlavní ekonom BHS

Investiční příležitosti

Jestli jste již načerpali dost informací, přišel čas zamyslet se, jak je využít. Pokud máte chuť zapojit se do světa investic, stačí si vybrat svou příležitost.

top