investice.cz /magazín
Vaše investiční příležitosti
Víc než na termíňáku

Microsoft investuje do AI firmy G42

16.04.2024
AIakviziceinvesticemicrosofttechnologie

Zisk Bank of America ve čtvrtletí klesl

16.04.2024
akciebankatržbyusa

Odbyt smartphonů ve čtvrtletí vzrostl

15.04.2024
applesamsungsvěttechnologie

Ranní zpravodaj: Americké akcie se ve čtvrtek odrazily výše od posledního výprodeje

12.04.2024
S&P500akcieburzadow jonesnasdaqusa

Ceny na pumpách ještě půjdou dolů, předpovídají prodejci

22.09.2015

Řidiči mohou očekávat další zlevnění benzínu na pumpách. U nafty se čeká spíše stagnace. Navíc s nástupem zimního období by na přelomu října a listopadu mohla mírně podražit.

Řidiči mohou očekávat další zlevnění benzínu na pumpách. U nafty se čeká spíše stagnace. Navíc s nástupem zimního období by na přelomu října a listopadu mohla mírně podražit.

Rekordně levná ropa a její další zlevňování na světovém trhu a konec motoristické sezóny. To jsou hlavní dva důvody, proč za poslední měsíc klesla průměrná cena na českých pumpách u benzínu (Natural 95) o 1,30 koruny (z 32,84 na 31,51 podle údajů společnosti CCS, poskytující palivové karty) a u nafty o 1,10 koruny (z 30,78 na 29,68).

A poklesu zřejmě není konec. „Vzhledem k nízkým cenám ropy, lze ještě počítat s určitým zlevňováním,“ říká Petr Hlinomaz, analytik z BH Securities. „Průměrná cena nafty by tak mohla klesnout ještě řekněme o necelou korunu, u benzínu možná o něco více,“ dodává. Mohla by se tak dostat v průměru pod třicet korun, kde byla naposledy letos v únoru.

„Klidně by mohla zlevňovat,“ připouští Ivan Indráček, šéf Unie nezávislých petrolejářů. Ta zastupuje zájmy menších pumpařů.

Ceny na pumpách začaly klesat o prázdninách. Ještě ale nespadly pod letošní minimum ze začátku února, kdy stál benzín Natural 95 podle CCS v průměru 29,35 koruny a nafta 29,46 koruny. Předchozí pokles cen trval od podzimu 2014 a to kvůli přebytku ropy na trhu. Naposled byly takto nízké ceny začátkem roku 2010.

Pokles už ale zřejmě nebude tak rychlý jako od začátku prázdnin, protože provozovatelé čerpacích stanic se nebudou chtít vzdát příznivějších marží. Navíc vyčkávají, až se ustálí cena ropy. Ta sice klesá, ale i vlivem kolísajících finančních trhů kolísá.

„Vzhledem k tomu, že se ropa drží stále kolem 50 dolarů za barel a jsme po hlavní sezóně, tak by cena automobilového benzínu ještě mohla zaznamenat určitý pokles,“ potvrzuje Václav Loula z ČAPPO, asociace petrolejářského průmyslu, které sdružuje velké distributory pohonných hmot.

Podle něj ale motorová nafta velký pokles nezaznamená, spíše stagnaci. „Přichází zimní období a s rostoucí ekonomikou stoupá poptávka po motorové naftě a po topných olejích. Kvalita motorové nafty se musí upravit na zimní podmínky, přidává se tam petrolej a další složky, které ji zdražují. To se může projev v září v říjnu v cenách na burze,“ vysvětluje Loula. Od poloviny listopadu se na pumpách prodává zimní motorová nafta.

Cena americké lehké ropy West Texas Intermediate (WTI) se minulý týden dostala pod 45 dolarů za barel, severomořská ropa Brent se blížila ke 48 dolarům za barel.

Ceny ropy se od loňského června kvůli převisu nabídky nad poptávkou propadly o šedesát procent. Vysoká úroveň zásob ropy však bude ještě v příštím roce tlačit ceny dolů. Americký list The Wall Street Journal předpověděl, že s devadesátiprocentní pravděpodobností černé zlato velmi brzy zlevní až ke 30 dolarům za barel.

Odhady investiční banky Goldman Sachs jdou ještě dál. Podle jejích analytiků může ropa zlevnit dokonce ke 20 dolarům. Dostala by se tak na přibližně pětinu loňské ceny. „Na ropném trhu jsou větší zásoby, než jsme očekávali, předpokládáme, že přebytky vydrží do roku 2016,“ uvedla Goldman Sachs ve své analýze. Předpovědi analytiků je ale třeba brát s rezervou, často se nenaplní.

Zdroj: http://ekonomika.idnes.cz/nafta-a-benzin-na-ceskych-pumpach-zlevni-f0t-/ekonomika.aspx?c=A150913_175417_ekonomika_jvl

Investiční příležitosti

Jestli jste již načerpali dost informací, přišel čas zamyslet se, jak je využít. Pokud máte chuť zapojit se do světa investic, stačí si vybrat svou příležitost.

top