investice.cz /magazín
Vaše investiční příležitosti

Lékárny Pilulka loni zvýšily svou ztrátu

29.05.2024
akcieprodejtržbyčesko

Poptávka po iPhonech v Číně oživuje

28.05.2024
appleprodejčína

Japonské automobilky vyvinou nové motory upravené pro elektromobily

28.05.2024
EVautojaponskovýroba

Ranní zpravodaj: Očekávání ohledně snížení úrokových sazeb

27.05.2024
akcieburzaekonomikainflaceusa

Akcie vydavatele poukázek Pluxee po vstupu na pařížskou burzu posilují

01.02.2024

Tržní kapitalizace firmy přesahuje čtyři miliardy eur...

Akcie vydavatele předplacených poukázek na služby Pluxee při svém dnešním debutu na burze posilují a v jednu chvíli si připisovaly až 15 procent. Investoři mají zájem o tuto nově oddělenou divizi francouzské cateringové společnosti Sodexo. Tržní kapitalizace firmy přesahuje čtyři miliardy eur (99,5 miliardy Kč), a Pluxee se tak stala největším vstupem na burzu Euronext v letošním roce podle tržní kapitalizace, napsala agentura Reuters.

Pluxee působí v 31 zemích, včetně Česka, a má více než 500.000 klientů. Zaměstnavatelé se nyní obracejí na firmy poskytující poukázky, protože hledají způsoby, jak nabídnout zaměstnancům výhody, aniž by museli zvyšovat mzdy, a přimět je k návratu od práce z domova zpět do kanceláří.

Cena akcií Pluxee pro vstup na burzu byla stanovena na 26 eur. Krátce po zahájení obchodování akcie stouply až nad 29 eur. Akcie Sodexo naopak asi 3,5 procenta ztrácely.

Úspěšný debut Pluxee dává naději evropským kapitálovým trhům, které v poslední době skomírají. Výnosy z primárních nabídek akcií (IPO) v Evropě loni podle konzultační společnosti PwC druhým rokem za sebou klesly. Činily 10,2 miliardy eur, což bylo o 35 procent méně než v roce 2022.

Akcionáři firmy Sodexo schválili oddělení divize poukázek a benefitů do samostatné společnosti Pluxee v úterý. Firma plán na oddělení oznámila loni v dubnu. Akcionáři obdrželi ke každé své akcii Sodexo jednu akcii Pluxee. Rodina zakladatele firmy Sodexo Pierra Bellona vlastní přibližně 42,8 procenta akcií Pluxee a 60 procent hlasovacích práv.


Zdroj: ČTK

Investiční příležitosti

Jestli jste již načerpali dost informací, přišel čas zamyslet se, jak je využít. Pokud máte chuť zapojit se do světa investic, stačí si vybrat svou příležitost.

top