investice.cz /magazín
Vaše investiční příležitosti
Víc než na termíňáku

Ranní zpravodaj: Americké akcie si v pondělí oddechly

27.02.2024
S&P500akcieburzadow jonesnasdaqusa

Samsung představil nový čip pro umělou inteligenci

27.02.2024
AIsamsungtechnologie

Ranní zpravodaj: Americké akcie se obchodovaly smíšeně

26.02.2024
S&P500akcieburzadow jonesnasdaqusa

Berkshire Hathaway dosáhla rekordního čistého zisku

26.02.2024
akcieinvesticetržby

Trendy v klíčových komoditních segmentech

20.09.2022

Investice do energetického sektoru jsou v nadcházejících letech problémem...

Globální ekonomika zpomaluje, protože hlavní centrální banky pokračují ve zpřísňování měnové politiky v reakci na nejhorší inflaci za poslední desetiletí. Připočteme-li k tomu čínskou politiku nulové covid tolerance a válku na Ukrajině, které brání oživení dodavatelského řetězce a globálnímu hospodářskému růstu. Rizika recese rostou a v Evropě a Kanadě předpokládáme mírný pokles. Na tomto pozadí se nyní globální hospodářský růst odhaduje na 2,7 % v roce 2022 a 2,3 % v roce 2023 (graf 1) a výhled poptávky byl u několika komodit snížen.

Po prudkém růstu na začátku letošního roku se ceny mnoha komodit vrátily na úroveň před válkou na Ukrajině. Korekce byla zvláště výrazná v zemědělské složce indexu cen komodit Bank of Canada, který od březnového vrcholu klesla zhruba o 37 % (graf 2). Kovy, minerály a lesnické složky rychle následovaly a ceny klesly zpět na úroveň z ledna 2022. Celkový index však zůstává podpořen cenami energií, kde je výkonnost mezi složkami smíšená.

Přestože ceny ropy klesly na přibližně 90 USD za barel, ceny zemního plynu nadále stoupají, což je způsobeno teplejšími než obvyklými teplotami a geopolitickým napětím v Evropě, a očekává se, že zůstanou vysoké až do zimy 2023. Žádná komodita však není v bezpečí před náhlými a nepředvídatelnými pohyby, pokud by ekonomické zpomalení bylo vážnější, než se očekávalo, nebo by se globální geopolitická situace zhoršila. To znamená, že zvláštnost současného hospodářského cyklu a narušení dodávek by mohly omezit prostor pro pokles.
Energie

Investice do energetického sektoru jsou v nadcházejících letech problémem

PROGNÓZA

Výhled poptávky po ropě byl zastíněn zpomalující globální ekonomikou a kupní silou spotřebitelů, která je erodována inflací. Výroba byla vyšší, než se očekávalo, zejména v Rusku, což přispělo k nedávným poklesům cen. V důsledku toho jsme snížili náš odhad cenové hladiny pro rok 2022 pro cenu WTI (West Texas Intermediate) na konci roku na 90 USD za barel. Na straně nabídky však není nic jisté. Rychlý pokles cen v posledních několika týdnech vedl některé producenty, zejména na Blízkém východě, k oznámení snížení produkce. Také nedostatek investic do sektoru v posledních letech znamená, že existuje omezená schopnost zvýšit nabídku ve střednědobém horizontu, což by mělo udržet ceny vyšší. Na trhu se zemním plynem výrazný schodek nadále žene ceny nahoru. Ačkoli by úroveň skladování měla být dostatečná pro zimu, pro rok 2022 předpokládáme průměrnou roční cenu Henry Hub ve výši 7,30 USD za MMBTU (million British Thermal Units).

Ropa

Ruská produkce ropy se zatím ukázala jako odolná a od března 2022 klesla jen o 3%, na rozdíl od očekávání blížícího se 30%. Dopad sankcí je však postupem času pociťován silněji. Dovoz ruské ropy do EU a Spojeného království se od začátku roku snížil o 0,9 MMb/d (v milionech barelů denně), zatímco dovoz z USA vzrostl o 0,4 MMb/d. Embargo EU na ruskou ropu vstoupí v platnost do konce roku a bude představovat dalších 1,4 MMb/d ruské produkce ropy, která bude muset najít nové odběratele.

Čína a Indie byly dosud náhradou za trh EU, ale globální ekonomické zpomalení a jejich menší poptávka začínají zatěžovat jejich chuť po ruské ropě. Odolnost ruských dodávek přesto přispěla k tomu, že ceny ropy klesly z jarních maxim 120 USD za barel (graf 3) a trh by měl zůstat v první polovině roku 2023 v přebytku. Organizace zemí vyvážejících ropu a její partneři (OPEC+) však nedávno oznámili, že od října sníží produkci o 0,1 MMb/d. I když se nejedná o drastické snížení, signalizuje záměr kartelu udržet ceny ropy stabilní a relativně vysoké.
Spojené státy přitahují stále větší pozornost kvůli plánům na doplnění svých strategických ropných rezerv, které klesly na nejnižší úroveň od října 1985 (graf 4). Informace jsou jen velmi zevrubné, ale očekává se, že první smlouvy budou uděleny v nadcházejících měsících pro dodání v roce 2023. To by mohl být způsob, jak by americká vláda mohla udržet poptávku a ceny stabilní. Očekává se proto, že nabídka v USA bude i nadále růst, protože ceny by měly zůstat dostatečně vysoké, aby udržely podniky ziskové, a Evropská unie potřebuje nahradit ropu z Ruska. Produkce ropy také v posledních několika týdnech překročila 12 MMb/d, což je úroveň, která nebyla zaznamenána od března 2020, ačkoli počet aktivních vrtných souprav na začátku září prudce klesl, což by mohlo omezit růst nabídky.

Nejistota zůstává klíčovou výzvou. Jak již bylo zmíněno, očekáváme, že slabá globální ekonomika povede k poklesu spotřeby ropy na začátku roku 2023. To znamená, že pokud se ekonomické zpomalení zhorší nebo USA oficiálně vstoupí do recese, mohli bychom se dočkat ještě silnější korekce poptávky po ropě a cen. Po roce 2023 je výhled poptávky a nabídky poznamenán nejistotou spojenou s transformací energetiky. Na rozdíl od minulosti nešel růst cen ropy ruku v ruce s nárůstem investic (graf 5). Zdá se, že vysoké ceny energií už nestačí ke stimulaci americké produkce. Místo toho se výrobci více zajímají o ziskovost a návratnost investic. Nedostatek investic by dnes mohl ve střednědobém horizontu omezit potenciál růstu nabídky a udržet ceny ropy vyšší.
BENZÍN

Ceny benzínu také klesly ze svého jarního maxima 5 USD za litr pod hranici 4 USD. Na straně rafinérií zůstalo využití provozuschopné kapacity během léta vysoké a v srpnu dosáhlo vrcholu 94,5 %. Po prudkém růstu letos na jaře se rafinérské marže, rozdíl mezi cenou ropy a cenou rafinovaného produktu, vrátily na normálnější úroveň. Ceny benzínu by však měly i nadále postupně klesat, protože ekonomika zpomaluje a vysoké ceny v posledních měsících omezily poptávku.


ZEMNÍ PLYN

Ceny zemního plynu opět vzrostly, zejména v Evropě, protože Rusko stále hrozí, že nadobro vypne plynovod Nord Stream 1. Henry Hub, UK NBP a nizozemské ceny TTF vzrostly od začátku roku o 95%, 46% a 170% (graf 7). Přestože jsou evropské zásoby zemního plynu na zimu poměrně dobře zabezpečeny, přerušení ruských dodávek by mohlo vyhnat ceny ještě výš a udržet je tam několik měsíců. Očekáváme proto, že ceny zemního plynu zůstanou vysoké i ve druhé polovině roku 2023. Vysoké ceny energií se projevují na evropských účtech domácností a firem za elektřinu, které se od ledna 2019 téměř ztrojnásobily. Aby se omezily ekonomické dopady, britská vláda zavedla záruku cen energie, která slibuje, že ušetří průměrné domácnosti 1 000 liber ročně. Očekává se, že Evropská unie zavede (na celoevropské i separátní úrovni) podobné opatření velmi brzy, respektive na národních úrovních se tak již děje.


Základní kovy

Nízké zásoby vytvářejí v klesajícím trendu podporu cen

PROGNOŹA

Pokles spotřeby zboží a zpomalující ekonomika, zejména v Číně a Evropě, připravují půdu pro pokles cen průmyslových kovů. Očekáváme, že LMEX (London Metal Exchange Index) bude mít v roce 2022 dále mírně poklesne a ukončí rok s ročním průměrem 4 220. Očekáváme také, že klesající trend bude pokračovat i v roce 2023, protože recese se stává v některých zemích pravděpodobnější (Kanada a některé členské státy EU). Tento pokles by však mohl být zmírněn nízkými zásobami a nejistota pravděpodobně udrží trhy volatilní.

Oživení poháněné znovuotevřením Číny je nyní za námi. Poté, co začal opět klesat, se LMEX drží kolem 3 650 bodů, čímž se jeho meziroční ztráta zvýšila na 18% (graf 8). Hnací silou klesajícího trendu je zpomalení výrobní aktivity, zejména v rozvíjejících se zemích, které oslabuje poptávku. Zásoby základních kovů prudce klesly, přičemž hliník a nikl jsou o 78,6% a 76,4% pod jejich 5letým mediánem (graf 9). Pouze cín je v pozitivním teritoriu na +44,4%. V této souvislosti, i když se očekávají nepříznivé účinky, by ceny měly stále zůstat nad úrovní před pandemií. Mezi nestabilním geopolitickým prostředím, ekonomickou nejistotou v Číně a riziky recese však existuje řada faktorů, které by mohly vychýlit ceny oběma směry.

HLINÍK

Cena hliníku klesla od začátku roku o 19% (graf 10). Dodávky hliníku nadále rostou, zejména díky čínské produkci, přičemž globální produkce vykazuje v červenci meziroční nárůst o 2%, (International Aluminium Institute). Čína však uvalila omezení na spotřebu elektřiny, což by mělo čínské dodávky utlumit. V Evropě a Severní Americe se výroba nadále potýká s vysokými cenami energií. Vzhledem k tomu, že se očekává, že klesající poptávka bude kompenzována omezenou globální nabídkou a nízkými zásobami, je potenciál poklesu cen hliníku omezený. Střednědobý výhled zůstává příznivý, přičemž se očekává zvýšené používání hliníku ve výrobě v rámci transformace energetiky.