Trhy jsou na rekordech, Trumpova politika žene klíčové změny v ekonomice
První polovina roku 2025 skončila s rekordy na amerických trzích, S&P 500 se vyšplhal na nová historická maxima. Klíčovým faktorem optimismu je vidina možného snížení sazeb Fedem, zejména po zveřejnění červnové zprávy o zaměstnanosti, která přijde tento čtvrtek.

Prezident Trump znovu stupňuje tlak na Fed, aby úrokové sazby snížil na 1 %. V rámci obchodní politiky se podařilo odvrátit bezprostřední obchodní válku, Kanada na poslední chvíli zrušila plánovanou daň z digitálních služeb mířenou na americké technologické giganty. Další klíčový termín je 9. července, kdy by mohly být obnoveny americké odvetné tarify. Trump však naznačil, že to zřejmě nebude nutné. Současně probíhá v Senátu hlasování o návrhu zákona na daňové škrty v hodnotě 4,5 bilionu USD, jehož cena by podle rozpočtového úřadu zvýšila deficit o 3,3 bilionu během deseti let.
Turbulence kolem Trumpova daňového balíčku a nové energetické priority
Trumpův ambiciózní daňový návrh vyvolal vlnu emocí, nejen kvůli své cenovce, ale především kvůli překvapivým energetickým změnám. Jeho návrh počítá s rychlejším koncem daňových úlev pro čistou energii a novými poplatky pro projekty využívající komponenty z Číny. Současně byl uhelný průmysl zařazen mezi „kritické minerály“, což otevírá cestu k daňovým výhodám zpracovatelským a těžařským společnostem. To vše v kombinaci s náklady v hodnotě 3,3 až 4,5 bilionu USD, v závislosti na započítání úroků a dalších úprav, vyvolává odpor nejen u demokratů, ale i části republikánů. Analytici varují, že návrh by mohl zvýšit ceny energií a ohrozit rozvoj AI datových center kvůli nedostatku energie. Část senátorů se staví proti návrhu, jehož osud je pořád ještě nejistý. Přesto Trump trvá na schválení s argumentem, že „je třeba znovu být energetickou supervelmocí“, což odporuje vizi o rychlejším rozvoji obnovitelné energie.