investice.cz /magazín
Vaše investiční příležitosti

Lékárny Pilulka loni zvýšily svou ztrátu

29.05.2024
akcieprodejtržbyčesko

Poptávka po iPhonech v Číně oživuje

28.05.2024
appleprodejčína

Japonské automobilky vyvinou nové motory upravené pro elektromobily

28.05.2024
EVautojaponskovýroba

Ranní zpravodaj: Očekávání ohledně snížení úrokových sazeb

27.05.2024
akcieburzaekonomikainflaceusa

Společnosti Nvidia a Foxconn oznámily budování takzvaných továren na AI

20.10.2023

Jedná se o nový druh datových center, která používají čipy Nvidia...

Americký výrobce čipů Nvidia a tchajwanský smluvní výrobce elektroniky Foxconn spojí síly při budování takzvaných továren na umělou inteligenci (AI). Jedná se o nový druh datových center, která používají čipy Nvidia k provozu řady aplikací. Patří mezi ně trénování samořízených vozidel, robotických platforem a velkých jazykových modelů (LLM). S odvoláním na dvojici firem o tom dnes informovala BBC.

Zpravodajský server zároveň připomněl, že Spojené státy ve středu oznámily omezení vývozu dalších vyspělých čipů do Číny a dalších zemí. Nejnovější exportní omezení zablokují podle společnosti Nvidia prodej dvou špičkových čipů pro odvětví AI, A800 a H800, jež firma vytvořila pro čínský trh.

Budování nového typu datových center oznámili zástupci dvojice firem ve středu na výroční technologické prezentaci Foxconnu v Tchaj-peji. Šéf a spoluzakladatel společnosti Nvidia Jensen Huang konstatoval, že dosah a odborné znalosti Foxconnu umožňují tato zařízení vytvářet po celém světě.

Foxconn se snaží "přeměnit ze společnosti poskytující výrobní služby na společnost poskytující platformová řešení", uvedl na prezentaci předseda správní rady Foxconnu Joung Liou. Jako příklady využití nových datových center uvedl chytrá města a chytrou výrobu.

Hodnota akcií společnosti Nvidia se letos více než ztrojnásobila, a tržní hodnota firmy tak překročila jeden bilion dolarů (23,3 bilionu Kč). Tuto hranici už překonaly společnosti Apple, Microsoft, Alphabet a Amazon.

Foxconn vyrábí více než polovinu produktů Applu. Firma se snaží diverzifikovat svou činnost a zopakovat svůj úspěch při montáži osobních počítačů a chytrých telefonů. V červnovém rozhovoru s BBC uvedl Liou, že hnacím motorem růstu by v příštích desetiletích mohly pro Foxconn být elektromobily.

V lednu Foxconn a Nvidia oznámily partnerství při vývoji platforem pro autonomní vozidla, v jehož rámci by Foxconn vyráběl elektronické řídicí jednotky pro automobily založené na čipech Nvidia.


Zdroj: ČTK

Investiční příležitosti

Jestli jste již načerpali dost informací, přišel čas zamyslet se, jak je využít. Pokud máte chuť zapojit se do světa investic, stačí si vybrat svou příležitost.

top