investice.cz /magazín
Vaše investiční příležitosti

Ranní zpravodaj: Americké akcie v úterý uzavřely v zeleném s rekordními maximy

22.05.2024
S&P500akcieburzadow jonesnasdaqusa

Divize Amazonu investuje 15,7 miliardy eur do datového centra

22.05.2024
amazonevropainvestice

Apple možná získával minerály z konfliktních oblastí Konga

22.05.2024
applevýroba

Ranní zpravodaj: Nasdaq Composite dosáhl rekordního závěru

21.05.2024
S&P500akcieburzadow jonesnasdaqusazlato

Ropné firmě Aramco loni klesl zisk o 25 procent

11.03.2024

Za poklesem loňského zisku jsou především nižší ceny ropy...

Saúdskoarabské státní ropné skupině Saudi Aramco loni klesl čistý zisk téměř o 25 procent na 121,3 miliardy dolarů (2,8 bilionu Kč). I tak je to ale druhý nejvyšší čistý zisk v historii podniku, uvedla firma v nedělní zprávě o výsledcích hospodaření. Firma loni na dividendách vyplatila 97,8 miliardy dolarů, což je o 30 procent více než v předchozím roce.

Za poklesem loňského zisku jsou především nižší ceny ropy a nižší objem prodané suroviny. Země už před lety začala diverzifikovat svou ekonomiku, dosavadní výsledky a přístup k dividendové politice ale ukazují, že vláda je stále silně závislá na příjmech z prodeje ropy, uvedla agentura Reuters. Loni příjmy z prodeje ropy představovaly 62 procent celkových příjmů státu.

Saúdská vláda, která přímo vlastní 82,2 procenta akcií podniku, do značné míry spoléhá na štědré platby od firmy. K těm patří vedle dividend i licenční poplatky a daně. Saúdská Arábie je největším světovým vývozcem ropy a příjmy z jejího prodeje používá hlavně na to, aby změnila skladbu své ekonomiky a měla v budoucnu více příjmů odjinud než z prodeje fosilních paliv. Země na ropu spoléhá posledních téměř 90 let.

"Bilanci máme i nadále ve výborném stavu, a to i po zavedení programu silného růstu a výplatách dividend," uvedl generální ředitel Amín Násir. Očekává přitom, že celosvětová poptávka po ropě v letošním roce dosáhne 104 milionů barelů denně, což by byl nárůst z průměrných 102,4 milionu barelů denně v loňském roce.

Ambiciózní ekonomickou agendu, známou jako Vize 2030, se vláda snaží uskutečnit prostřednictvím Veřejného investičního fondu (PIF). Ten vlastní 16 procent společnosti Aramco. Minulý týden vláda převedla osmiprocentní podíl na firmy, které PIF vlastní.

Základní dividendu, kterou Aramco vyplácí bez ohledu na hospodářský výsledek, firma za čtvrté čtvrtletí zvýšila meziročně o čtyři procenta. Celkem na ni vynaloží 20,3 miliardy dolarů. Management očekává, že letos vyplatí dividendu navázanou na výkonnost 43,1 miliardy dolarů, z čehož 10,8 miliardy USD plánuje vyplatit v prvním čtvrtletí. Plánovaná dividenda navázaná na výkonnost představuje meziročně asi devítiprocentní zvýšení.

Akcie podniku se dnes dopoledne prodávaly na burze v Rijádu zhruba za 31,80 rijálu a vykazovaly pokles o 1,2 procenta. Spadly tak pod 32 rijálů, což je cena, s kterou v roce 2019 v rámci primární veřejné nabídky (IPO) vstupovaly na trh. Reuters minulý týden s odkazem na zdroje informoval, že vláda se chystá prodat další akcie podniku.


Zdroj: ČTK

Investiční příležitosti

Jestli jste již načerpali dost informací, přišel čas zamyslet se, jak je využít. Pokud máte chuť zapojit se do světa investic, stačí si vybrat svou příležitost.

top