investice.cz /magazín
Vaše investiční příležitosti
Víc než na termíňáku

Google čelí v USA obvinění

21.09.2023
googlesoudtechnologie

Cisco za 28 miliard USD koupí firmu Splunk

21.09.2023
akviziceinvesticetechnologieusa

Hyundai chce letos vyrobit 328.500 aut

20.09.2023
autohyundaičesko

Německo chce omezit zařízení Huawei a ZTE

20.09.2023
německotechnologietelekomunikace

Ozdravný plán NWR naráží na nezájem věřitelů

05.06.2014

Majitel OKD, společnost NWR, představil plán, jak si koupit další etapu své budoucnosti. Účet za vysezení těžkých časů nebude malý. Vyšplhá se zřejmě až k půlmiliardě eur a hlavní díl zaplatí současní věřitelé.

Majitel OKD, společnost NWR, představil plán, jak si koupit další etapu své budoucnosti. Účet za vysezení těžkých časů nebude malý. Vyšplhá se zřejmě až k půlmiliardě eur a hlavní díl zaplatí současní věřitelé. Těžební firma jim totiž z každé půjčené koruny v průměru vrátí jen o málo více než padesát haléřů. Takové je alespoň přání firmy, vyhráno totiž NWR zdaleka nemá. Podle informací deníku E15 potřebuje těžař pro rozjezd programu oddlužení souhlas alespoň tří čtvrtin věřitelů. Tato podmínka ale zatím zůstává zdaleka nesplněna, a realizace programu je tak značně nejistá.

Takzvanou restrukturalizací kapitálu by NWR škrtlo ze svého dluhu bezmála osm miliard korun. Od věřitelů hodlá vykoupit stávající dvacetimiliardový dluh za zlomek jeho původní hodnoty. Zatímco držitelé emise zajištěných dluhopisů by dostaly zpět až tři čtvrtiny vkladu, majitelé nezajištěných papírů by se museli spokojit s pouhou čtvrtinou své investice.

Scénář, který by podle expertů prodloužil život těžaře přibližně o dva roky, tak mezi věřiteli zatím nenachází dostatečnou podporu. Podle údajů jz dokumentu NWR není s plánem svolná ani polovina věřitelů. Ti přitom mají dvě možnosti. Buď na nabídku NWR přistoupí, a obětují tak podstatnou část své investice, nebo budou dále vyčkávat. Těžař ve svém revitalizačním plánu v této souvislosti neopomněl zdůraznit, že neúspěch programu může být přímou cestou k vyhlášení insolvence.

„V případě vyhlášení insolvence by se NWR mohlo podařit prosadit program oddlužení za asistence soudu, tedy zřejmě bez většinového souhlasu držitelů dluhopisů. Šlo by o obdobný proces, kterým prošel developer Orco,“ uvádí Petr Hlinomaz z BH Securities.

Vypořádání s držiteli dluhopisů je základním kamenem restrukturalizačního plánu NWR. Těžař zároveň počítá s vydáním nových akcií v objemu až 185 milionů eur. To představuje problém pro menšinové akcionáře, kterým hrozí znehodnocení jejich podílů.

NWR předpokládá, že navrhovaná restrukturalizace bude dokončena do 30. září. Podrobnosti o postupu bude firma zveřejňovat postupně.

Chcete se také stát spolumajitelem úspěšné firmy?

Odborníci v BHS s Vámi rádi zkonzultují vhodné investice. BHS je úspěšným obchodníkem na trhu více než 20 let. Vyplňte kontaktní formulář a naši odborníci Vám pomohou výhodně investovat. 

Zdroj: BUKOVSKÝ, Jaroslav. Ozdravný plán NWR naráží na nezájem věřitelů: DOI: Mladá Fronta, E15.

Investiční příležitosti

Jestli jste již načerpali dost informací, přišel čas zamyslet se, jak je využít. Pokud máte chuť zapojit se do světa investic, stačí si vybrat svou příležitost.

top