investice.cz /magazín
Vaše investiční příležitosti
Víc než na termíňáku

Tesla uvedla elektrický pick-up Cybertruck

01.12.2023
EVautotechnologietesla

ECB klade na Société Générale kvůli riziku přísnější požadavky

01.12.2023
bankaevroparegulace

Ranní zpravodaj: Americké akcie byly ve středu smíšené

30.11.2023
S&P500akcieburzadow jonesnasdaq

Vista Outdoor odmítl nabídku na spojení s českou Colt CZ

30.11.2023
CZGakviziceinvestice

NWR vytěžila za posledních šest měsíců přes tři miliony tun uhlí. O pětinu méně než loni

22.09.2015

Kromě poklesu těžby klesl společnosti NWR také prodej uhlí.Firma letos zvedla cenu koksovatelného uhlí o šest eur, naopak se snížila cena energetického uhlí o stejnou částku.

Těžební společnost New World Resources (NWR), která je majitelem černouhelné firmy OKD, vytěžila v prvním pololetí 3,6 milionu tun uhlí, meziročně téměř o pětinu méně. Proti loňsku v prvních šesti měsících klesl i objem prodejů jak koksovatelného, tak energetického uhlí. NWR údaje zveřejnila v pondělí na svých webových stránkách.

Koksovatelného uhlí prodala společnost za pololetí zhruba dva miliony tun, objem prodejů tak klesl meziročně o 18,2 procenta. Vzrostla ale cena, za kterou NWR koksovatelné uhlí v pololetí prodávala. Místo loňských průměrných 87 eur za tunu si letos v průměru účtovala 93 eur za tunu.

Klesl i objem prodejů energetického uhlí. Firma ho za polovinu roku prodala 1,25 milionu tun, o 15 procent meziročně méně. U energetického uhlí navíc klesla i průměrná prodejní cena, a to z loňských 58 eur za tunu na letošních 52 eur za tunu. Kompletní hospodářské výsledky za první pololetí oznámí NWR 20. srpna.

Analytik BH Securities Petr Hlinomaz upozornil, že produkce uhlí za prvních šest měsíců roku představuje u NWR obvykle něco mezi 52 až 52,5 procenty celoroční těžby. "Bude-li tomu tak i letos, pak uvedená pololetní produkce směřuje k celoroční těžbě mezi cca 6,88 až 6,95 milionu tun uhlí. To by bylo poměrně znatelně níže proti těžebním cílům společnosti pro letošní rok 2015, které jsou stanoveny mezi 7,5 až osmi miliony tun uhlí," dodal analytik.

V loňském roce snížila NWR ztrátu o 893 milionů eur na 21 milionů eur (zhruba 576 milionů korun). Tržby klesly asi o 20 procent na 676 milionů eur (zhruba 18,5 miliardy korun). Za klíčovou událost loňského roku vedení NWR označuje kapitálovou restrukturalizaci firmy. Jejím úkolem bylo odvrátit platební neschopnost podniku.

K začátku září rezignuje na pozici finančního ředitele společnosti Marek Jelínek, kterého nahradí dosavadní ředitel právního odboru Boudewijn Wentink. Představenstvo firmy NWR již na dubnové valné hromadě opustil podnikatel a investor Zdeněk Bakala, po odchodu Jelínka v něm nezbude žádný Čech. 

Pozn: Hlavním akcionářem NWR je s 50,5procentním podílem společnost CERCL Mining, ve které drží polovinu podnikatel Zdeněk Bakala. Ten zároveň vlastní i společnost Economia, která vydává Hospodářské noviny a server IHNED.cz.

Zdroj: http://byznys.ihned.cz/c1-64309160-nwr-vytezila-za-poslednich-sest-mesicu-pres-tri-miliony-tun-uhli-o-petinu-mene-nez-loni

Investiční příležitosti

Jestli jste již načerpali dost informací, přišel čas zamyslet se, jak je využít. Pokud máte chuť zapojit se do světa investic, stačí si vybrat svou příležitost.

top