investice.cz /magazín
Vaše investiční příležitosti

Honeywell koupí za 1,9 miliardy USD technologickou firmu CAES Systems

20.06.2024
akviziceinvesticetechnologieusa

Výrobce čipů Nvidia se stal nejhodnotnější firmou na světě

19.06.2024
AIakcieburzanvidia

Amazon investuje v Německu dalších deset miliard eur

19.06.2024
amazonevropainvesticeněmecko

Fisker požádal o soudní ochranu před věřiteli

18.06.2024
EVautousavýroba

NWR čeká boj o přežití, v létě může dojít hotovost

18.05.2015

Stav konta těžařské NWR se po prvním čtvrtletí povážlivě ztenčil.

Stav konta těžařské NWR se po prvním čtvrtletí povážlivě ztenčil. Během prvních tří měsíců letošního roku z firmy odteklo přes 1,2 miliardy korun, a NWR tak utratilo přes třetinu peněz, které mělo na svých účtech ještě v závěru loňského roku. Počátkem dubna zbývalo těžaři u bank kolem 2,3 miliardy korun. Při obdobném tempu čerpání hotovosti by tak firma mohla utratit své poslední drobné už koncem léta. 

„Vývoj hotovosti NWR je zcela v souladu s naším očekáváním. Naším cílem je dosáhnout stavu, kdy NWR bude udržitelně generovat hotovost i při nynějších cenách uhlí. Letos chceme dosáhnout zhruba stejného stavu hotovosti na konci roku jako na jeho začátku,“ uvedl Radek Němeček z NWR.

Okamžik pravdy firmu čeká koncem října, kdy podle podmínek dohodnutých s věřiteli musí mít NWR na účtech alespoň 1,1 miliardy korun. V opačném případě mohou být okamžitě splatné všechny dluhy. Těch má NWR za více než 7,6 miliardy korun.

„Pokles hotovosti je nepříznivou a nejpodstatnější zprávou z výsledkové listiny. Současná zásoba hotovosti firmy začíná být po prvním čtvrtletí povážlivě nízká,“ uvádí analytik Patria Online Michal Putna. Firma pálí obrovské porce hotovosti navzdory záměru investovat letos do podnikání zdaleka nejméně peněz za uplynulou dekádu. Hlavní potíž představují vysoké náklady na těžbu, jen v prvním čtvrtletí NWR vynaložilo na těžbu o tři čtvrtě miliardy korun více, než utržilo za prodané uhlí.

„Stále platí, že společnost má před sebou nelehký úkol ve snižování nákladů, které zaostává za poklesem tržeb. Měl by to být asi jediný nástroj v dosažení celoročního cíle vyrovnaných hotovostních toků,“ uvedl Petr Hlinomaz z BHS.

Zdroj: http://zpravy.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/nwr-ceka-boj-o-preziti-v-lete-muze-dojit-hotovost-1189025

Investiční příležitosti

Jestli jste již načerpali dost informací, přišel čas zamyslet se, jak je využít. Pokud máte chuť zapojit se do světa investic, stačí si vybrat svou příležitost.

top