investice.cz /magazín
Vaše investiční příležitosti

Německý antimonopolní úřad zkoumá vliv Microsoftu na hospodářskou soutěž

28.03.2023
microsoftpodnikáníregulace

Společnost Alibaba se plánuje rozdělit na šest samostatných divizí

28.03.2023
akciealibababurzačína

Banky zpřísní úvěrové podmínky a urychlí tak příchod recese

27.03.2023
bankaekonomikausa

Banka First Citizens převezme vklady a úvěry zkrachovalé SVB

27.03.2023
akvizicebankainvesticeusa

Německá Lufthansa se dohodla s piloty, odvrátila se tak další stávka

06.09.2022

Podrobnosti ujednání zatím nejsou známy, na závěrečné podobě se ještě pracuje...

Německá letecká společnost Lufthansa se dnes dohodla s odborovou organizací pilotů Vereinigung Cockpit (VC), na poslední chvíli se tak podařilo odvrátit další stávku. S odvoláním na své zdroje o tom informovala agentura DPA. Dohodu následně potvrdil mluvčí odborů. Podrobnosti ujednání zatím nejsou známy, na závěrečné podobě se ještě pracuje. Piloti Lufthansy stávkovali minulý týden v pátek, což znamenalo zhruba 800 zrušených letů a problémy asi pro 130.000 cestujících.

Odbory v pondělí upozornily, že Lufthansa dosud nepředložila žádnou novou nabídku, aby tak předešla středeční stávce. Tiskový mluvčí VC Matthias Baier k tomu sdělil, že odbory nicméně aerolinkám nabídly jednání na dnešek. Lufthansa uvedla, že páteční stávka jí způsobila ekonomickou újmu 32 milionů eur (téměř 800 milionů Kč).

Organizace Vereinigung Cockpit původně žádala na letošní rok zvýšení mezd o 5,5 procenta a vytvoření mechanismu, díky kterému by růst v dalších letech překonával inflaci. Lufthansa na to sdělila, že takové požadavky by zvýšily náklady na personál kokpitů o 40 procent. Se započítáním všech doprovodných nákladů by to podle aerolinek znamenalo pro nadcházející dva roky dodatečnou finanční zátěž 900 milionů eur (22 miliard Kč).

Odbory následně svou žádost upravily a stáhly z ní požadavek na automatické vyrovnávání inflace. Místo toho žádaly k letošnímu zvýšení mezd o 5,5 procenta další roční zvyšování o 8,2 procenta počínaje rokem 2023.

Sama Lufthansa navrhla zvýšení základní měsíční mzdy o 900 eur (22.000 Kč), a to od září o 500 eur a od dubna příštího roku o 400 eur. To by podle ní v 18měsíčním období představovalo nárůst mezd o 18 procent pro začínající piloty a pětiprocentní nárůst pro kapitány.


Zdroj: ČTK

Investiční příležitosti

Jestli jste již načerpali dost informací, přišel čas zamyslet se, jak je využít. Pokud máte chuť zapojit se do světa investic, stačí si vybrat svou příležitost.

top