investice.cz /magazín
Vaše investiční příležitosti
Víc než na termíňáku

Ranní zpravodaj: Index Nasdaq Composite ve čtvrtek uzavřel růstem o 0,9 %

01.03.2024
S&P500akcieburzadow jonesnasdaqusa

Ranní zpravodaj: Americké akcie ve středu ustoupily

29.02.2024
S&P500akcieburzadow jonesnasdaqusa

Akciový trh ignoruje realitu - sektorová analýza

29.02.2024
akcieburzaekonomikausa

Rakouská Erste Group loni zvýšila zisk o 39 procent

29.02.2024
akciebankaevropatržby

Intel je za čtvrté čtvrtletí zpět v zisku

26.01.2024

Výsledek hospodaření překonal očekávání analytiků...

Americký výrobce čipů Intel se ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku vrátil k zisku, vyšší byly meziročně i tržby. Firma o tom ve čtvrtek informovala v tiskové zprávě. Výsledek hospodaření překonal očekávání analytiků, výhled tržeb ale výrazně zaostal. Akcie firmy proto v reakci oslabily zhruba o 11 procent.

Čistý zisk za čtvrté čtvrtletí dosáhl 2,7 miliardy dolarů (61,8 miliardy Kč) proti ztrátě 700 milionů dolarů o rok dříve. Tržby se zvýšily o deset procent na 15,4 miliardy dolarů. V současném čtvrtletí ale firma očekává tržby 12,2 miliardy až 13,2 miliardy dolarů, zatímco analytici je v průměru odhadovali na více než 14 miliard dolarů. Také výhled upraveného zisku na akcii výrazně zaostal za očekáváním.

Prognóza podle agentury DPA ukazuje, že generálního ředitele Intelu Pata Gelsingera čeká ještě hodně práce při reorganizaci kdysi dominantní čipové společnosti. Konkurence je silná nejen v oblasti technologií pro datová centra. Gelsinger si mnohé slibuje od nových procesorů.

S oživením trhu s počítači firma v závěru loňského roku zvýšila prodej procesorů pro osobní počítače o třetinu na 8,8 miliardy dolarů. Gelsinger předpokládá, že prodej osobních počítačů opět stoupne a dostane se přibližně na 300 milionů ročně. Intel chce zvýšit prodej pomocí konceptu "AI PC", který má být vhodný zejména pro aplikace s umělou inteligencí (AI).

V oblasti technologií pro datová centra však tržby klesly o deset procent na čtyři miliardy dolarů, což byl slabší výsledek, než čekali analytici. V tomto segmentu má Intel konkurenci v menší společnosti AMD. S rostoucím využíváním aplikací založených na umělé inteligenci se navíc prosazuje polovodičová společnost Nvidia se svými speciálně navrženými čipy.

Letošní rok bude podle některých analytiků pro Intel rozhodující. "Investoři začínají skládat účty za loňské masivní investice do umělé inteligence, což je jasný signál pro budoucí výsledkovou sezonu," uvedl hlavní analytik společnosti Investing.com Thomas Monteiro. Intel podle něj bude muset přesunout pozornost z divize osobních počítačů a začít přinášet solidní zisky z datových center a z AI, jinak bude čelit dalšímu poklesu akcií, domnívá se analytik.

Pokud se akcie Intelu ze čtvrtečního propadu nezotaví, bude to znamenat pokles tržní hodnoty firmy zhruba o 20 miliard dolarů. Akcie společnosti za poslední rok posílily o 66 procent, zatímco index titulů z polovodičového sektoru PHLX Semiconductor vzrostl o 53 procent.


Zdroj: ČTK

Investiční příležitosti

Jestli jste již načerpali dost informací, přišel čas zamyslet se, jak je využít. Pokud máte chuť zapojit se do světa investic, stačí si vybrat svou příležitost.

top