investice.cz /magazín
Vaše investiční příležitosti

Ranní zpravodaj: Výprodej na trzích se ve čtvrtek rozšířil

19.07.2024
S&P500akcieburzadow jonesnasdaqusa

Ranní zpravodaj: Nasdaq ve středu prudce klesl

18.07.2024
S&P500akciedow jonesnasdaqusa

Vyvrátili vědci rasismus?

18.07.2024

Výrobce polovodičů TSMC navýšil tržby o 40 procent

18.07.2024
AItechnologietržbytsmcvýroba

Coinbase propustí 18 procent zaměstnanců

15.06.2022

Burza se snaží snížit náklady v době poklesu finančních trhů...

Největší americká kryptoměnová burza Coinbase Global zruší 1100 pracovních míst, což odpovídá zhruba 18 procentům celkové pracovní síly firmy. Burza se snaží snížit náklady v době poklesu finančních trhů, oznámil dnes na firemním blogu ředitel společnosti Brian Armstrong.

Trh s kryptoměnami bojuje s extrémní nestabilitou způsobenou ekonomickými a geopolitickými nejistotami, mezi které patří rostoucí inflace a dopady války na Ukrajině. Cena bitcoinu, což je nejznámější a největší kryptoměna podle tržní kapitalizace, v pondělí klesla zhruba o 14 procent, když kryptoúvěrová firma Celsius Network zmrazila výběry a převody. Dnes v Asii bitcoin na krátkou dobu klesl až pod 21.000 USD (497.900 Kč). Loni v listopadu se dostal až těsně pod 69.000 USD. Ceny kryptoměn se na začátku pandemie prudce zvyšovaly, protože mimořádně nízké úrokové sazby povzbudily některé investory k nákupu nejrizikovějších investic.

"Zdá se, že po více než desetiletém ekonomickém rozkvětu vstupujeme do recese. Recese by mohla způsobit další kryptoměnovou zimu a mohla by trvat delší dobu," uvedl Armstrong.

Firma neposkytla žádné bližší podrobnosti k tomu, kterých oddělení se bude propouštění týkat. Armstrong pouze uvedl, že zaměstnanci obdrží e-mail od personálního oddělení, ve kterém budou informováni, zda se jich propouštění týká.

Celkové náklady na restrukturalizaci by podle Coinbase měly činit 40 až 45 milionů USD a z velké části budou souviset s odstupným pro zaměstnance. Restrukturalizace by z velké části měla být dokončena ve druhém čtvrtletí a na konci června by měla firma mít celkem zhruba 5000 zaměstnanců.

Minulý měsíc podnik uvedl, že jeho celkové výnosy za první tři měsíce letošního roku klesly o 35 procent na 1,17 miliardy USD. Zaostaly tak za očekáváním analytiků, upozornila agentura Reuters. Počet aktivních měsíčních uživatelů se snížil o 19 procent, zejména kvůli poklesu hodnoty kryptoměn. Kryptoměnové burzy získávají peníze z poplatků za transakce s digitálními měnami, počet transakcí ale v době útlumu výrazně klesá.

Společnost Coinbase, ve které zaměstnanci pracují na dálku, byla založena v roce 2012 a nemá žádnou centrálu. V dubnu 2021 se s akciemi firmy začalo obchodovat na burze a první obchodní den uzavřely na ceně 328 USD. Dnes po začátku obchodování klesly téměř o pět procent na 49,5 USD, od počátku letošního roku ztrácejí zhruba 80 procent.


Zdroj: ČTK

Štěpán Křeček, hlavní ekonom BHS

„Kdyby byl akciový trh ovlivnitelný stejně snadno jako kryptoměnový trh, byli bychom v permanentní ekonomické krizi. Dříve, než bychom nastartovali hospodářský růst, spadli bychom do další krize.“

Štěpán Křeček, hlavní ekonom BHS

Investiční příležitosti

Jestli jste již načerpali dost informací, přišel čas zamyslet se, jak je využít. Pokud máte chuť zapojit se do světa investic, stačí si vybrat svou příležitost.

top