investice.cz /magazín
Vaše investiční příležitosti
Víc než na termíňáku

Ranní zpravodaj: Americké akcie se ve čtvrtek odrazily výše od posledního výprodeje

12.04.2024
S&P500akcieburzadow jonesnasdaqusa

Apple bude brzy vyrábět čipy M4

12.04.2024
appletechnologievýroba

JPMorgan ve čtvrtletí zvýšila zisk

12.04.2024
akciebankatržbyusa

Ranní zpravodaj: Americké akcie se ve středu propadly

11.04.2024
S&P500akcieburzadow jonesnasdaqusa

Čínské akcie oslabily nejvíce za osm týdnů

15.07.2022

Náladu na trhu pokazily údaje o prudkém poklesu hrubého domácího produktu...

Čínské akcie dnes oslabily nejvíce za téměř osm týdnů. Náladu na trhu pokazily údaje o prudkém poklesu hrubého domácího produktu (HDP) Číny ve druhém čtvrtletí, i když data ukázala i překvapivý nárůst maloobchodního prodeje. Nedařilo se hlavně finančním firmám a developerským společnostem.

Index CSI 300, který zahrnuje největší firmy na burzách v Šanghaji a Šen-čenu, ztratil 1,70 procenta a uzavřel na 4248,53 bodu, a oslabil tak nejvíce od 22. dubna. Index Hang Seng, který je hlavním cenovým indikátorem na burze v Hongkongu, odepsal 2,19 procenta na 20.297,72 bodu. To je nejvíce od března 2020, kdy ztratil 6,6 procenta.

Rostoucí počet lidí, kteří nakoupili domy, hrozí zastavením splácení hypoték, dokud developeři neobnoví výstavbu předprodaných domů. Podle analytiků hrozí, že protest zastaví rodící se oživení v čínském realitním sektoru, který prahne po kapitálu, a ohrozí banky.

Na pevninských trzích se akcie realitních developerů propadly o pět procent a banky ztratily 2,4 procenta. Akcie developerských firem na burze v Hongkongu propadly o pět procent na desetileté minimum. Přes dvě procenta odepsaly makléřské společnosti, zdravotnictví, infrastruktura a doprava.

Čínský HDP ve druhém čtvrtletí meziročně vzrostl o 0,4 procenta, což bylo výrazně méně, než se čekalo. Rozsáhlé uzávěry s cílem omezit rekordní výskyt nemoci covid-19 zasáhly průmyslovou činnost a snížily spotřebitelské výdaje.

Data statistiků ale také ukázala, že maloobchodní tržby v červnu po uvolnění uzávěr vzrostly o 3,1 procenta. Analytici po květnovém poklesu o 6,7 procenta očekávali stagnaci tržeb.


Zdroj: ČTK

Štěpán Křeček, hlavní ekonom BHS

„Čína má více než 1,4 miliardy obyvatel. Je tak nejlidnatější zemí světa. Z hlediska velikosti území je třetí největší zemí na světě po Rusku a Kanadě.“

Štěpán Křeček, hlavní ekonom BHS

Investiční příležitosti

Jestli jste již načerpali dost informací, přišel čas zamyslet se, jak je využít. Pokud máte chuť zapojit se do světa investic, stačí si vybrat svou příležitost.

top