investice.cz /magazín
Vaše investiční příležitosti
Víc než na termíňáku

Microsoft investuje do AI firmy G42

16.04.2024
AIakviziceinvesticemicrosofttechnologie

Zisk Bank of America ve čtvrtletí klesl

16.04.2024
akciebankatržbyusa

Odbyt smartphonů ve čtvrtletí vzrostl

15.04.2024
applesamsungsvěttechnologie

Ranní zpravodaj: Americké akcie se ve čtvrtek odrazily výše od posledního výprodeje

12.04.2024
S&P500akcieburzadow jonesnasdaqusa

ČEZ sníží celoroční cíl provozního zisku, soudí analytici

21.12.2015

Energetická společnost ČEZ podle analytiků sníží celoroční cíl provozního zisku (EBITDA) za letošní rok. Oznámit by to měli její zástupci na úterní tiskové konferenci konané k výsledkům za 3. čtvrtletí. Důvodem je dlouhodobá neplánovaná odstávka blok

Neměnný by naopak měl podle nich zůstat cíl celoročního čistého zisku, očištěného o mimořádné vlivy, který společnost očekává ve výši 27 miliard korun. Podle analytiků by totiž mělo firmě pomoci navrácení části darovací daně z emisních povolenek zaplacené v letech 2011 a 2012. Skupina ČEZ by díky tomu měla zpětně od státu dostat celkem 3,8 miliardy korun.

"Možné snížení celoročního cíle na EBITDA je jasně negativní zprávou. Z našeho pohledu je ale eliminováno faktem, že ČEZ vnímáme jako dividendový titul. A právě dividenda se bude počítat z čistého zisku, jehož projekce je beze změn," řekl ČTK analytik J&T Banky Bohumil Trampota. Očekává proto, že firma i v příštím roce vyplatí dividendu ve výši 40 korun za akcii, stejnou jako letos a v předešlých dvou letech.

Neplánované odstávky v Dukovanech začaly ve druhé polovině září. Blok číslo dvě byl kvůli kontrolám svárů odstaven v noci na 18. září a o den později se ze stejného důvodu zastavil i blok třetí. Kvůli kontrolám svárů se rovněž protáhla odstávka prvního bloku, který byl podle plánu zastaven 28. srpna. V současnosti je tak na elektrárně v provozu pouze jeden ze čtyř bloků. Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš v pátečním rozhovoru pro deník Právo uvedl, že společnost by ráda zprovoznila všechny bloky elektrárny do konce roku.

Analytik BH Securities Petr Hlinomaz upozornil, že dukovanské problémy logicky ovlivnily i celkový čtvrtletní objem výroby elektrické energie společnosti. "Výpadky výroby musely být patrně nemalou měrou zajištěny z nákupů elektřiny na trhu, výroba v uhelných elektrárnách asi nemohla postačit. Ovšem naštěstí pro ČEZ mohly nákupy elektřiny probíhat za nízkých tržních cen," řekl ČTK Hlinomaz.

Očekávaný výsledek třetího čtvrtletí by proto měl být o něco slabší v ziscích, tržby by mohly být relativně zachovány. Výraznější důsledky stavu bude zřejmě možné sledovat až ve výsledcích za čtvrté čtvrtletí, dodal. V loňském třetím čtvrtletí vykázal ČEZ čistý zisk 2,4 miliardy korun. Tržby činily 45,3 miliardy. Podle analytičky skupiny Roklen Lenky Dvořákové Švejdové si ale ČEZ v obou ukazatelích navzdory Dukovanům meziročně polepšil. "Očekáváme, že čistý zisk ve 3. čtvrtletí dosáhne 2,8 miliardy korun a tržby meziročně vzrostou o 2,1 procenta na 46,3 miliardy korun," řekla ČTK.

ČEZ je největší česká energetická firma. Jeho majoritním akcionářem je stát, který drží přes ministerstvo financí zhruba 70 procent akcií.

Odhady hospodářských výsledků ČEZ za 3. čtvrtletí 2015 (v mld. Kč):

  Čistý zisk Tržby
BH Securities 3,7 44,6
J&T Banka 3,6 47,1
Roklen 2,8 46,7

Zdroj: Odhady analytiků. 

Zdroj: Ekonomický server ČTK, http://www.financninoviny.cz/zpravy/index_img.php?id=286756

Investiční příležitosti

Jestli jste již načerpali dost informací, přišel čas zamyslet se, jak je využít. Pokud máte chuť zapojit se do světa investic, stačí si vybrat svou příležitost.

top