investice.cz /magazín
Vaše investiční příležitosti
Víc než na termíňáku

Ranní zpravodaj: Americké akcie se v pondělí odrazily ode dna

23.04.2024
S&P500akcieburzadow jonesnasdaqusa

Moneta vyplatí z loňského zisku dividendy 4,6 miliardy

23.04.2024
akciebankamonetatržbyčesko

Čistý zisk automobilky GM v prvním čtvrtletí vzrostl o 24,4 procenta

23.04.2024
akcieautotržbyusa

Ranní zpravodaj: Index S&P 500 skončil v pátek pod úrovní 5 000 bodů

22.04.2024
S&P500akcieburzadow jonesnasdaqusa

Česká koruna odevzdává zisky - ČNB nad spekulanty vede 1:0

11.04.2017

Česká koruna se v prvních dnech volného obchodování relativně rychle pokusila otestovat trpělivost centrálních bankéřů i spekulantů ...

Česká koruna se v prvních dnech volného obchodování relativně rychle pokusila otestovat trpělivost centrálních bankéřů i spekulantů snahou atakovat první výraznější technickou hranici 26,50 CZK za EUR, neúspěšně.

Za několika včerejšími rychlými, prudkými oslabeními koruny od této hranice stojí s velkou pravděpodobností buď spekulanti anebo centrální banka, nebo jejich kombinace. Pokud by šlo o spekulanty, tak by to znamenalo, že jsou ochotni uzavírat i malé zisky a mohlo by to snížit šance, že se dočkáme nějakého výraznějšího trendu posilování koruny.

Pokud za prudkými pohyby směrem k oslabení koruny včera stála centrální banka, tak by to znamenalo, že její rétorika ohledně velmi širokého neoficiálního mantinelu možného dalšího neoficiálního intervenování byla provedena pouze s cílem zmírnit tu největší počáteční volatilitu bezprostředně po oznámení exitu ČNB. Po pozdějším prohlášení guvernéra Rusnoka, že roční posilování koruny o 1 % až 1,5 % by pro ekonomiku neměl být problém, v kombinaci s možnými skrytými intervencemi na trhu, se spíše zdá, že ČNB má naopak mantinel neoficiálních intervencí minimálně krátkodobě nastaven velmi úzce, někde na hranici 26,50 CZK, tedy cca 2 % od původního pevného kurzu. Pokud by tyto úvahy byly pravdivé, tak ČNB se pravděpodobně snaží o velmi mírné posilování koruny, významně mírnější, než jaké jsou představy trhu a zejména spekulantů. Koneckonců, historicky je běžné, že centrální banky po uvolnění pevného kurzu postupně rozšiřují pásmo obchodování a začínají na mantinelech řádově několik málo procent. ČNB může pásmo dle situace časem rozšířit.

Pokud by takto malé posílení koruny trvalo, byla by to velmi špatná zpráva pro spekulanty. Čas bude postupně ukusovat z jejich forwardových pozic hodnotu v případě, že aktuální spotový kurz a úrokový diferenciál se nebude příliš měnit.

Hodnotit úspěch ČNB je ještě brzy, ale zatím to vypadá, že nad spekulanty vítězí 1:0.

Investiční příležitosti

Jestli jste již načerpali dost informací, přišel čas zamyslet se, jak je využít. Pokud máte chuť zapojit se do světa investic, stačí si vybrat svou příležitost.

top