investice.cz /magazín
Vaše investiční příležitosti
Víc než na termíňáku

Tesla uvedla elektrický pick-up Cybertruck

01.12.2023
EVautotechnologietesla

ECB klade na Société Générale kvůli riziku přísnější požadavky

01.12.2023
bankaevroparegulace

Ranní zpravodaj: Americké akcie byly ve středu smíšené

30.11.2023
S&P500akcieburzadow jonesnasdaq

Vista Outdoor odmítl nabídku na spojení s českou Colt CZ

30.11.2023
CZGakviziceinvestice

Být short je nebezpečný sport

16.02.2017

Skupina nejvíce „shortovaných“ akcií indexu S&P500, tedy akcií, na jejichž pokles investoři nejvíce spekulovali, posílila ...

Skupina nejvíce „shortovaných“ akcií indexu S&P500, tedy akcií, na jejichž pokles investoři nejvíce spekulovali, posílila za poslední rok o 50 procent. Oproti tomu celkový index S&P500 přidal „pouze“ 22 procent. I tak je ale roční růst o 50 procent více než úctyhodný a naopak ztráta těch, kteří spekulovali na pokles, velice bolestivá. Tento silný růst akcií na amerických trzích je tedy vydatně “sponzorován” právě uzavíráním krátkých pozic. Jde tedy o vynucené nákupy a tito kupci nemají žádný důvod se jistit proti poklesu trhu, jelikož jejich nákupy jsou pouze zavíráním krátkých pozic. A to je jedním z důvodů, proč index volatility VIX, který vyjadřuje cenu ochrany proti poklesu nebo růstu indexu, dosahuje tak extrémně nízkých hodnot.

Problém současného růstu akcií je, že se postupně samovolně vyčerpává a objem zobchodovaných akcií klesá, protože množství krátkých pozic se díky jejich uzavírání snižuje a díky růstu cen akcií klesá i počet nových kupců. Nižší objem obchodů snižuje poptávku po nákupu ochrany proti poklesu a je dalším z faktorů, proč index volatility je na tak nízkých hodnotách.

Hlavní charakteristikou současného růstu akcií je tedy nejen lepší výkon nejvíce shortovaných akcií, ale i stále nižší objem obchodů a extrémně nízká volatilita.

Investiční příležitosti

Jestli jste již načerpali dost informací, přišel čas zamyslet se, jak je využít. Pokud máte chuť zapojit se do světa investic, stačí si vybrat svou příležitost.

top