investice.cz /magazín
Vaše investiční příležitosti
Víc než na termíňáku

Microsoft investuje do AI firmy G42

16.04.2024
AIakviziceinvesticemicrosofttechnologie

Zisk Bank of America ve čtvrtletí klesl

16.04.2024
akciebankatržbyusa

Odbyt smartphonů ve čtvrtletí vzrostl

15.04.2024
applesamsungsvěttechnologie

Ranní zpravodaj: Americké akcie se ve čtvrtek odrazily výše od posledního výprodeje

12.04.2024
S&P500akcieburzadow jonesnasdaqusa

Aramco hledá podporovatele pro svůj projekt rozvoje plynu za 110 miliard USD

13.12.2022

Pole Džafúrá je jedním z největších nekonvenčních polí s plynem na světě a má podpořit snahu...

Saúdskoarabská ropná společnost Saudi Aramco zahájila jednání s potenciálními podporovateli jejího projektu na těžbu plynu Džafúrá v hodnotě 110 miliardy USD (2,5 bilionu Kč). S odvoláním na informované zdroje to dnes uvedla agentura Bloomberg. Pole Džafúrá je jedním z největších nekonvenčních polí s plynem na světě a má podpořit snahu firmy o diverzifikaci vývozu energií.

Firma Aramco, nad kterou má kontrolu stát, hledá podle zdrojů kapitálové investory, kteří by pomohli financovat rozvoj střednědobých a navazujících projektů. Oslovila proto soukromé investiční fondy a další velké fondy, které investují do infrastruktury. Jednání jsou ale zatím v počáteční fázi.

Válka na Ukrajině způsobila prudký růst poptávky po zemním plynu, zvláště od evropských zemí, které získávaly plyn z Ruska. Státy v Perském zálivu tak přistoupily k ambiciózním plánům na rozšíření těžby plynu.

Pole Džafúrá je důležitou součástí strategie Saúdské Arábie, jejímž cílem je diverzifikovat vývoz energií mimo ropu. Odhaduje se, že v ložisku se nachází 200 bilionů krychlových stop (6,3 bilionu metrů krychlových) surového plynu. Armaco očekává, že zahájí těžbu v roce 2025 a že do roku 2030 těžba dosáhne zhruba dvou miliard krychlových stop (63,2 milionu metrů krychlových) denně.

Velká část vytěženého plynu má být použita k výrobě tzv. modrého vodíku, uvedl loni ministr energetiky Abdalazíz bin Salmán. Modrý vodík se podobně jako tradiční šedý vodík vyrábí ze zemního plynu, proces štěpení je ale doplněn ještě o technologii zachytávání a ukládání oxidu uhličitého. Ten se bude ukládat přímo v Saúdské Arábii, což umožní následný vývoz paliva jako čistého zdroje energie.

Zpřístupnění rozvoje pole externím investorům následuje po letech snah o přilákání zahraničního kapitálu do společnosti Aramco a některých jejích důležitých aktiv. Po primární nabídce v roce 2019 ropný gigant prodal podíly v divizích provozujících síť ropovodů a plynovodů v zemi.

Nekonvenční plyn je takový, který se nachází v ložiscích, která se dříve považovala za příliš složitá ro těžbu. Zároveň těžba z nich byla příliš nákladná.


Zdroj: ČTK

Investiční příležitosti

Jestli jste již načerpali dost informací, přišel čas zamyslet se, jak je využít. Pokud máte chuť zapojit se do světa investic, stačí si vybrat svou příležitost.

top