investice.cz /magazín
Vaše investiční příležitosti

Honeywell koupí za 1,9 miliardy USD technologickou firmu CAES Systems

20.06.2024
akviziceinvesticetechnologieusa

Výrobce čipů Nvidia se stal nejhodnotnější firmou na světě

19.06.2024
AIakcieburzanvidia

Amazon investuje v Německu dalších deset miliard eur

19.06.2024
amazonevropainvesticeněmecko

Fisker požádal o soudní ochranu před věřiteli

18.06.2024
EVautousavýroba

Alibaba zahájila restrukturalizaci

26.09.2023

Předpokládá se, že firma vyčlení logistickou součást Cainiao Smart Logistics Network a její akcie uvede na burzu v Hongkongu...

Čínská internetová společnost Alibaba zahájila avizovanou restrukturalizaci, která předpokládá, že firma vyčlení logistickou součást Cainiao Smart Logistics Network a její akcie uvede na burzu v Hongkongu. List South China Morning Post (SCMP) dnes napsal, že divize by chtěla získat až miliardu dolarů (zhruba 23 miliard Kč), což by byla druhá největší primární veřejná nabídka akcií (IPO) v letošním roce.

Alibaba o plánovaném rozdělení poprvé hovořila před půl rokem. V březnu firma uvedla, že se rozdělí na šest samostatných divizí, což z plánu dělá největší reorganizaci skupiny od jejího založení před více než dvaceti lety. Divize Cainiao je tak první, která bude ze skupiny Alibaba Group Holding vyčleněna. Firma uvedla, že burzovním orgánům už předložila příslušnou žádost a že obdržela souhlasné stanovisko.

Většinovým akcionářem firmy Cainiao bude i nadále Alibaba. Vlastnit bude přes 50 procent akcií a ponechá si ji jako svou divizi. V současné době Alibaba drží téměř 70procentní podíl. Cainiao je hlavní doručovací součástí Alibaby a stará se o logistiku a doručování zásilek pro obchodníky v Číně i v zahraničí.

Agentura Reuters v květnu informovala, že divize Cainiao má v úmyslu získat prodejem akcií jednu až dvě miliardy dolarů. Alibaba firmu Cainiao v roce 2013 spoluzaložila se svými partnery, k nimž patří několik logistických společností a také provozovatel obchodních domů Intime Group. Díky tomu se firma Cainiao stala hlavním poskytovatelem logistických služeb v Číně, k jejím klientům patří jak Alibaba, tak zákazníci dalších firem.

Vedle hlavního byznysu v elektronickém obchodování se restrukturalizace týká dalších pěti obchodních divizí. Zahrnují logistiku a cloudové služby a rovněž budou moct získat externí kapitál či samostatně uvést akcie na veřejné trhy. Cílem je zvýšit flexibilitu a maximalizovat hodnotu pro akcionáře.

Alibaba má teď nového výkonného ředitele, kterým se stal Eddie Wu. Tento měsíc nahradil dosavadního šéfa Daniela Zhanga, který původně rezignoval, aby se zaměřil na cloudovou divizi Alibaby. Vedoucí funkci v divizi Alibaba Cloud ale opustil a přešel do nového investičního fondu, za kterým stojí rovněž Alibaba.


Zdroj: ČTK

Investiční příležitosti

Jestli jste již načerpali dost informací, přišel čas zamyslet se, jak je využít. Pokud máte chuť zapojit se do světa investic, stačí si vybrat svou příležitost.

top