investice.cz /magazín
Vaše investiční příležitosti
Víc než na termíňáku

Microsoft investuje do AI firmy G42

16.04.2024
AIakviziceinvesticemicrosofttechnologie

Zisk Bank of America ve čtvrtletí klesl

16.04.2024
akciebankatržbyusa

Odbyt smartphonů ve čtvrtletí vzrostl

15.04.2024
applesamsungsvěttechnologie

Ranní zpravodaj: Americké akcie se ve čtvrtek odrazily výše od posledního výprodeje

12.04.2024
S&P500akcieburzadow jonesnasdaqusa

Zisk Komerční banky za tři čtvrtletí meziročně stoupl o 51,1 %

04.11.2022

Loňský výsledek ovlivnila protiepidemická opatření a také úrokové sazby byly loni výrazně nižší...

Komerční bance vzrostl čistý zisk za první tři čtvrtletí letošního roku meziročně o 51,1 procenta na 12,9 miliardy korun. Výnosy stouply o 28,2 procenta na 29 miliard Kč. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnila banka. Loňský výsledek ovlivnila protiepidemická opatření a také úrokové sazby byly loni výrazně nižší. Celkový objem úvěrů skupiny Komerční banky (KB) letos v prvních třech čtvrtletích stoupl, ale například objem nově poskytnutých půjček na bydlení se výrazně propadl.

"Rizikový profil úvěrového portfolia je odolný, přestože jsme zaznamenali zhoršující se ukazatele důvěry mezi podniky a spotřebiteli," sdělil generální ředitel banky Jan Juchelka. Za celý rok očekává banka meziroční nárůst čistých bankovních výnosů o více než 20 procent.

Objem úvěrů poskytnutých skupinou Komerční banky za tři čtvrtletí letos meziročně stoupl o 8,6 procenta na 787,2 miliardy. Celkový objem úvěrů na bydlení se zvýšil o 6,1 procenta, ale nové prodeje těchto úvěrů poklesly oproti loňsku o 59,9 procenta na 33,5 miliardy.

Celkový objem vkladů ve skupině KB se snížil meziročně o 3,2 procenta na 1,01 bilionu korun. Přispěl k tomu hlavně pokles vkladů občanů o 5,9 procenta na 336,7 miliardy. Depozita v Modré pyramidě se snížila o 6,2 procenta na 56,6 miliardy a vklady korporátních a podnikatelských klientů poklesly o 0,6 procenta na 610,1 miliardy. Lidé podle banky přesouvali část svých úspor do podílových fondů nebo je využívali na pokrytí zvýšených životních nákladů. Klienti také často přesouvali vklady z běžných účtů na výnosnější termínované a spořicí účty.

Vláda chce zavést pro některé firmy, včetně bank, daň z mimořádných zisků, která má sloužit k pokrytí nákladů se zvládáním energetické krize. Česká bankovní asociace to kritizuje jako neefektivní a nesystémové řešení.

Komerční banka dnes uvedla, že letos za devět měsíců odvedla skupina KB do veřejných rozpočtů 2,8 miliardy korun na daních z příjmů, 1,3 miliardy do regulatorních fondů pro řešení krize a pojištění vkladů, 1,5 miliardy na zdravotní a sociální pojištění, jednu miliardu na srážkové dani z úroků a dividend a další sumy, třeba na DPH. Provozní náklady banky se meziročně zvýšily o 6,4 procenta na 12,1 miliardy. Velkou měrou k tomu podle banky přispělo 24procentní zvýšení odvodu do Fondu pro řešení krize. Personální náklady stouply o 2,3 procenta, ačkoli průměrný počet zaměstnanců klesl o 2,7 procenta na 7496.

Banka za uplynulý rok uzavřela desítky poboček. Jejich počet ke 30. září meziročně klesl o 25 na 218. Výběr poboček k uzavření banka provedla na základě analýzy návštěvnosti, pokrytí a potenciálu lokalit a také změn chování klientů. Naopak mírně stouplo množství bankomatů, a to oproti loňsku o šest zařízení v síti KB na 862.

Komerční banka měla ke konci třetího čtvrtletí 67.358 akcionářů, což bylo meziročně více o 9204. Z toho přes 61.000 byly fyzické osoby z České republiky. Podíl hlavního strategického akcionáře KB, francouzské banky Société Générale, zůstal nezměněn na 60,4 procenta. Představenstvo banky navrhlo již dříve vyplatit akcionářům dividendy z nerozděleného zisku 10,55 miliardy, tedy 55,50 koruny na akcii před zdaněním. Akcionáři o tom budou rozhodovat ve dnech 6. až 21. listopadu a výsledek hlasování bude zveřejněn 24. listopadu.

Komerční banka je mateřskou společností Skupiny KB a součástí mezinárodní skupiny Société Générale. Patří mezi přední bankovní instituce v Česku i v regionu střední a východní Evropy. Skupina KB měla ke konci letošního září asi 2,25 milionu zákazníků, o 9000 více než před rokem. Samotná Komerční banka měla 1,65 milionu klientů, meziročně o 28.000 více. Čistý zisk Société Générale v letošním třetím čtvrtletí podle dnes zveřejněných informací meziročně klesl o 6,4 procenta na 1,498 miliardy eur (asi 36,6 miliardy korun).


Zdroj: ČTK

Investiční příležitosti

Jestli jste již načerpali dost informací, přišel čas zamyslet se, jak je využít. Pokud máte chuť zapojit se do světa investic, stačí si vybrat svou příležitost.

top