investice.cz /magazín
Vaše investiční příležitosti

Ranní zpravodaj: Akcie zakončily středeční zkrácenou prázdninovou seanci na vysoké úrovni

04.07.2024
S&P500akcieburzadow jonesnasdaqusa

Optimální investiční portfolio podle Goldman Sachs

04.07.2024
AIakciedluhopisyekonomikainflaceinvestice

Ranní zpravodaj: Ochlazení na americkém trhu práce by mohlo být počátkem znepokojivějšího trendu

03.07.2024
akcieprácetržbyusa

Emise Googlu za posledních pět let vzrostly o polovinu

03.07.2024
AIecogoogle

Trhy střízliví a vedou ruku amerického Fedu ke zpřísnění politiky

22.04.2024

Trhy přestávají věřit líbivým příběhům politických autorit o snižující se inflaci k 2% cíli...

Trhy přestávají věřit líbivým příběhům politických autorit o snižující se inflaci k 2% cíli, protože americký Fed není ochoten výrazněji vykročit proti uvolněným finančním podmínkám. Fed je tak nyní tlačen trhem k tomu co měl již dávno učinit - být přísnější.

Finanční a konkrétně akciové trhy jsou místem, kde se všechny informace světa scházejí na jednom místě a spoluvytvářejí konsensus, který následně určuje ceny komodit, finančních aktiv, nemovitostí apod. Ačkoli jsou trhy velmi efektivní a dokáži rychle zabudovat nové změny ve světě a informace do cen, často dochází k zabudování informace špatným způsobem. To je v rozporu s tím co se běžně vyučuje na univerzitách, kde pro teoretické účely má trh v drtivé většině případů pravdu. Jedná se přeci jen o konsensus obrovského množství investorů a odborníků, kteří spravují velké majetky. Ovšem praxe ukazuje, že tomu tak často není, trhy jsou totiž iracionální, podléhají mediálním vlivům, bývají naivní a nechají se příliš svádět sentimentem ať už pozitivním, nebo negativním. S tím by pravděpodobně souhlasil i asi nejznámější investor na světě - Warren Buffett, který nedávno uvedl, že trhy se od dob počátku jeho kariéry příliš nezměnily a i nadále se chovají iracionálně a to i přes veškerý technologický pokrok. 

Nyní se trhy nechají svádět příběhem svižného poklesu inflace v USA na 2% úroveň, snížením úrokových sazeb Fedu již v letošním roce a tzv. soft-landingem neboli měkkým přistáním, kdy v důsledku zvýšení úrokových sazeb nedojde k recesi. V této myšlence jsou navíc trhy podpořené vládou USA, která různými způsoby ve volebním roce stimuluje ekonomiku a hledá způsoby, jak zvýšit bohatství (alespoň na oko) svých voličů. Píšu na oko, protože skutečný stav americké ekonomiky se nezdá být podle všeho natolik pozitivní, jak by mohly naznačovat statistiky. Nepodceňoval bych ovšem motivaci a dostupné nástroje současné americké administrativy, které může využít pro krátkodobou podporu amerických trhů. Přeci jen je to už více než rok, co tímto způsobem chrání tamní ekonomický růst před přirozeným cyklickým propadem. Nicméně i americký Fed vábí příběhem měkkého přistání, když letos Jerome Powell odmítal vystupovat proti extrémně optimistickým trhům a neuznal, že by pokles inflace začal stagnovat. Výsledkem jsou akciové trhy na svých historických maximech, nepřetržitý růst v posledních měsících a ignorance investorů vůči údajům, které by tento příběh nepodporovaly. Dokud ale existuje jistá svoboda trhu, taková krátkozrakost politiků nezůstane bez potrestání. Svobodný trh je samoregulující se organismus a ačkoli jej lze krátkodobě ošálit, dlouhodobě před ním nelze skrýt pravdu. 

Jeden z prvních trhů, který začal výrazně vystupovat proti této politické ignoranci je trh zlata. Ten zažil v posledních týdnech exponenciální růst a v BHS se obáváme, že se jedná o symptom rostoucích inflačních očekávání a značí to padající kredibilitu amerického Fedu. Na tento popud a na popud březnové inflace USA, která byla znovu horší, než se čekalo začal později i trh dluhopisů vystupovat proti této politické myopií. Výnosy na vládních dluhopisech USA začaly razantně růst.  A teprve dluhopisový trh přesvědčil akciový trh, že tento sladký příběh, kterému nyní trhy věří má své trhliny a že inflace možná nepůjde tak hladce k 2% cíli bez jakýchkoli negativních následků. Kvůli tomu nyní americké akcie rapidně sestupují ze svých maxim. Trh tak jasně komunikuje Fedu, že jeho příběhu přestává věřit a přeceňuje aktiva jako kdyby inflace a úrokové sazby měly zůstat dlouhodobě zvýšené. To je obzvlášť špatnou zprávou pro silně zadlužené a menší společnosti, nebo pro sektory citlivé na sazby, jako je třeba sektor nemovitostní. Nelíbí se to také dluhopisovým investorům, protože vyšší inflace snižuje hodnotu dluhopisových instrumentů. Dobrou zprávou je to ovšem pro trh komodit a pro větší společnosti se zdravou rozvahou a schopností zvyšovat ceny svých produktů, aniž by došlo k většímu úbytku poptávky ze strany klientů. Americký Fed tak nyní nemá na výběr, než uznat svoji chybu a postavit se k inflaci seriózněji. Pokud tak neučiní jeho kredibilita se sníží ještě více a centrální banka která nemá důvěru trhů je asi jako bezruký kormidelník. Trhy tak nyní podle našeho přesvědčení vedou ruku Fedu, nikoli naopak, a proto v letošním roce nemusí dojít k žádnému snížení úrokových sazeb, pokud inflace bude i nadále odolná. Naopak pravděpodobnost lehkého zvýšení sazeb v letošním roce bude růst s každým špatným inflačním údajem. 

Štěpán Křeček, hlavní ekonom BHS

„Trhy přestávají věřit líbivým příběhům politických autorit o snižující se inflaci k 2% cíli, protože americký Fed není ochoten výrazněji vykročit proti uvolněným finančním podmínkám. Fed je tak nyní tlačen trhem k tomu co měl již dávno učinit - být přísnější.“

Štěpán Křeček, hlavní ekonom BHS

Investiční příležitosti

Jestli jste již načerpali dost informací, přišel čas zamyslet se, jak je využít. Pokud máte chuť zapojit se do světa investic, stačí si vybrat svou příležitost.

top