investice.cz /magazín
Vaše investiční příležitosti
Víc než na termíňáku

Ranní zpravodaj: Americké akcie v úterý uzavřely v červených číslech

21.02.2024
S&P500akcieburzadow jonesnasdaqusa

Skutečný důvod proč akcie rostou, pravidla hry se změnily

21.02.2024
akcieburzaekonomikausa

Amazon se stane součástí akciového indexu Dow Jones

21.02.2024
akcieamazonburzadow jones

ExxonMobil varoval, že by ho byrokracie mohla v EU odradit od investic

20.02.2024
evropainvesticeregulace

Toyota kvůli nedostatku čipů snížila celoroční výhled výroby o 300.000 vozů

10.09.2021

Japonská automobilka Toyota Motor snížila celoroční výhled výroby o 300.000 vozů - tedy o tři...

Japonská automobilka Toyota Motor snížila celoroční výhled výroby o 300.000 vozů - tedy o tři procenta - na devět milionů. Vedl ji k tomu nedostatek součástek a automobilových čipů vyvolaný šířením koronaviru v jihovýchodní Asii. Společnost, která má továrnu i v českém Kolíně, to uvedla ve svém dnešním sdělení. Finanční rok Toyoty se uzavře příští rok v březnu.

"Je to kombinace koronaviru a polovodičů, ale v současné době má drtivý dopad právě koronavirus,“ řekl výkonný ředitel Toyoty Kazunari Kumakura s tím, že na očekávaném provozním zisku 2,5 bilionu jenů (zhruba půl bilionu Kč) se tím nic nemění.


Největší světová automobilka dříve uváděla, že v letošním finančním roce dodá na trh 9,3 milionu automobilů. Toyota už dříve snížila výrobní plán na září o 360.000 vozů. Dnes sdělila, že jich tento měsíc plánuje vyrobit ještě o 70.000 méně a v říjnu výrobu snížit o 330.000 vozů. Doufá, že o to více aut vyrobí ve zbylé části roku.


Podle managementu zatím není jasné, jak se vyvine situace na trhu s automobilovými čipy od listopadu dále. Potěšující je prý ale stále silná poptávka.


Firma zaměstnává v Kolíně asi 2500 lidí a další plánovala nabírat. Představuje jednoho z největších exportérů v Česku a zároveň největšího zaměstnavatele na Kolínsku. Podle dat Sdružení automobilového průmyslu klesla v loňském roce výroba aut v kolínské automobilce o 26,4 procenta na 147.865 aut. V pondělí Toyota v Kolíně obnovila po odstávce kvůli nedostatku čipů výrobu, bude ale omezená. Problémy jsou i v jiných automobilkách, jako třeba ve Škodě Auto.


Zdroj: ČTK
"Toyota je japonská automobilka. Byla založena v roce 1937. V současné době vyrábí nejvíce automobilů na světě."

Štěpán Křeček, hlavní ekonom BHS

Investiční příležitosti

Jestli jste již načerpali dost informací, přišel čas zamyslet se, jak je využít. Pokud máte chuť zapojit se do světa investic, stačí si vybrat svou příležitost.

top