investice.cz /magazín
Vaše investiční příležitosti

Ranní zpravodaj: Výprodej na trzích se ve čtvrtek rozšířil

19.07.2024
S&P500akcieburzadow jonesnasdaqusa

Ranní zpravodaj: Nasdaq ve středu prudce klesl

18.07.2024
S&P500akciedow jonesnasdaqusa

Vyvrátili vědci rasismus?

18.07.2024

Výrobce polovodičů TSMC navýšil tržby o 40 procent

18.07.2024
AItechnologietržbytsmcvýroba

Státní zásahy zkreslují data o inflaci

12.12.2022

Z meziročního pohledu dosáhla míra inflace v listopadu na úroveň 16,2 procenta...

Z meziročního pohledu dosáhla míra inflace v listopadu na úroveň 16,2 procenta. Inflaci výrazně ovlivňují státní zásahy. Zatímco zavedení úsporného tarifu a odpuštění poplatku za podporované zdroje energie pomáhají krotit inflaci, odpuštění DPH u elektřiny a zemního plynu ze závěru loňského roku vede ke snížení srovnávací základny, což inflaci navyšuje.

Z meziročního pohledu se ceny elektřiny vlivem státních zásahů snížily o 23,4 procenta. Oproti tomu ceny zemního plynu zrychlily růst na 139,0 procenta. Ceny potravin meziročně vzrostly o 27,1 procenta, přičemž mouka zdražila o 48,3 procenta, mléko o 52,5 procenta, vejce o 71,9 procenta a cukr o 109,3 procenta.

Vysoký růst cen znehodnocuje úspory a zároveň snižuje reálné příjmy obyvatelstva. To vede k prudkému poklesu životní úrovně. Lidé na nastalou situaci reagují snižováním spotřeby, což by mělo pomoci krotit nové inflační tlaky. V příštím roce lze očekávat výrazné zlepšení situace, kdy ceny budou zmírňovat svůj růst. Lidé však nemohou počítat s tím, že by se ceny u většiny položek spotřebního koše vracely na své původní úrovně.

Štěpán Křeček, hlavní ekonom BHS

„Lidé, kteří žijí od výplaty k výplatě, se kvůli prudkému růstu cen dostávají do obtížně řešitelných situací. Někteří si začínají půjčovat na svou běžnou spotřebu, což povede k nasekání nesplatitelných dluhů. Hrozí, že se zvýší počet lidí v exekucích.“

Štěpán Křeček, hlavní ekonom BHS

Investiční příležitosti

Jestli jste již načerpali dost informací, přišel čas zamyslet se, jak je využít. Pokud máte chuť zapojit se do světa investic, stačí si vybrat svou příležitost.

top