investice.cz /magazín
Vaše investiční příležitosti
Víc než na termíňáku

Ranní zpravodaj: Březen přišel na Wall Street s velkým rozmachem

04.03.2024
S&P500akcieburzadow jonesnasdaqusa

Ranní zpravodaj: Index Nasdaq Composite ve čtvrtek uzavřel růstem o 0,9 %

01.03.2024
S&P500akcieburzadow jonesnasdaqusa

Meta přestane v USA a Austrálii platit vydavatelům za zpravodajský obsah

01.03.2024
metausa

Nejrychleji rostoucí firmou v Evropě je česká Raylyst

01.03.2024
evropapodnikáníčesko

Slovenská divize Volkswagen loni opět snížila výrobu vozidel

24.03.2023

Volkswagen loni ve svém bratislavském závodě vyrobila 268.685 aut, produkce tak meziročně klesla o 13 procent...

Slovenská divize německé automobilky Volkswagen loni ve svém bratislavském závodě vyrobila 268.685 aut, produkce tak meziročně klesla o 13 procent a snížila se čtvrtým rokem v řadě. V roce 2018 výroba přesáhla 408.000 aut. Letos a v dalších letech ale továrna počítá s nárůstem produkce a jejím postupným návratem na dřívější hodnoty, oznámila dnes firma. Volkswagen v Bratislavě montuje kromě jiných vozy Škoda Karoq, na konci letošního roku plánuje zahájit sériovou výrobu modelů Škoda Superb a Volkswagen Passat.

Loňský pokles produkce závod zdůvodnil přetrvávajícími problémy v dodavatelském řetězci. Předseda představenstva společnosti Volkswagen Slovakia Oliver Grünberg na tiskové konferenci zmínil také dopady války na Ukrajině a nedostatek polovodičů. V letech 2020 a 2021 výrobu v závodě ovlivnily dopady koronavirové nákazy.

Z Grünbergova vyjádření vyplynulo, že loni továrna Volkswagenu dosáhla z hlediska počtu vyrobených vozidel svého dna a její produkce se bude zvyšovat. "Jsme přesvědčeni, že dopady posledních tří krizových let zeslábnou," řekl. Dodal, že hlavním problémem už nejsou výpadky v dodávkách polovodičových součástek, ale jiných komponentů.

Osm z deseti vyrobených vozidel Volkswagenu na Slovensku loni tvořily sportovně-užitková (SUV) vozidla. Do výrobního portfolia bratislavské továrny automobilky patří kromě vozidel Škoda Karoq i Volkswagen Touareg, Audi Q7, Audi Q8, Porsche Cayenne a také malá městská vozidla Volkswagen up! včetně jeho elektrické verze. Nově bude Volkswagen na Slovensku montovat i plně elektrický model Porsche Cayenne.

Slovenská divize Volkswagenu navzdory poklesu výroby loni zvýšila zisk před zdaněním o 5,3 procenta na 278 milionů eur (6,57 miliardy Kč), obrat vzrostl o dvě procenta na 9,73 miliardy eur (230 miliard Kč). Firma v zemi zaměstnává 10.900 pracovníků, na Slovensku se tak řadí k největším zaměstnavatelům. Loni Volkswagen na Slovensku investoval 345 milionů eur (8,1 miliardy Kč), celkově na roky 2022 až 2025 vyčlenil na investice v zemi 1,5 miliardy eur (35,5 miliardy Kč).

Automobilový průmysl je hlavním motorem ekonomiky Slovenska, které si loni v přepočtu na obyvatele udrželo pozici největšího výrobce automobilů na světě. Své závody na Slovensku mají kromě Volkswagenu také automobilky Kia, Jaguar Land Rover a Stellantis. K nim se v budoucnu zařadí švédská automobilka Volvo Cars, která loni v létě oznámila, že postaví na východě Slovenska továrnu na výrobu elektrických aut.

Podle dřívějších údajů slovenského svazu automobilového průmyslu výroba aut na Slovensku loni klesla téměř o pět procent zhruba na milion vozidel.


Zdroj: ČTK

Investiční příležitosti

Jestli jste již načerpali dost informací, přišel čas zamyslet se, jak je využít. Pokud máte chuť zapojit se do světa investic, stačí si vybrat svou příležitost.

top