investice.cz /magazín
Vaše investiční příležitosti

Ranní zpravodaj: Akcie zakončily středeční zkrácenou prázdninovou seanci na vysoké úrovni

04.07.2024
S&P500akcieburzadow jonesnasdaqusa

Optimální investiční portfolio podle Goldman Sachs

04.07.2024
AIakciedluhopisyekonomikainflaceinvestice

Ranní zpravodaj: Ochlazení na americkém trhu práce by mohlo být počátkem znepokojivějšího trendu

03.07.2024
akcieprácetržbyusa

Emise Googlu za posledních pět let vzrostly o polovinu

03.07.2024
AIecogoogle

Ruský ropný gigant Rosněfť v prvním čtvrtletí více než zdvojnásobil zisk

31.05.2024

Rosněfť se na celkové těžbě ropy v Rusku podílí zhruba 40 procenty...

Největší ruský producent ropy Rosněfť v letošním prvním čtvrtletí více než zdvojnásobil čistý zisk na 399 miliard rublů (zhruba 100 miliard Kč) ze 191 miliard rublů v posledních třech měsících loňského roku. Firma to uvedla ve své tiskové zprávě.

Rosněfť se na celkové těžbě ropy v Rusku podílí zhruba 40 procenty. Firmě se podařilo přesměrovat prodej ropy z Evropy do Číny a Indie poté, co se Rusko kvůli invazi na Ukrajinu stalo terčem rozsáhlých hospodářských sankcí ze strany západních zemí, napsala agentura Reuters.

Příznivé hospodářské výsledky společnosti Rosněfť kontrastují se ztrátami největšího ruského producenta plynu Gazprom. Ten v loňském roce v důsledku prudkého poklesu prodeje plynu do Evropy prodělal 629 miliard rublů. Vykázal tak první celoroční ztrátu od roku 1999. Čistý zisk Rosněfti v loňském roce stoupl téměř o polovinu na 1,3 bilionu rublů.

Šéf společnosti Rosněfť Igor Sečin uvedl, že firmě se v letošním prvním čtvrtletí podařilo zvýšit čistý zisk i další klíčové finanční ukazatele "navzdory cenovým výkyvům na trhu a zvýšenému vnějšímu tlaku, včetně nových sankcí ze strany nepřátelských zemí".

Sečin, jenž je blízkým spojencem ruského prezidenta Vladimira Putina, rovněž opět kritizoval vysoké úrokové sazby v Rusku, které podle něj nutí ruské podniky brát si půjčky v alternativních měnách.

Ruská centrální banka minulý měsíc podle očekávání opět ponechala svou základní úrokovou sazbu beze změny na 16 procentech. Zároveň zvýšila odhad letošní inflace v Rusku a signalizovala, že zachová přísnou měnovou politiku po delší dobu. Další zasedání centrální banky se bude konat 7. června.


Zdroj: ČTK

Investiční příležitosti

Jestli jste již načerpali dost informací, přišel čas zamyslet se, jak je využít. Pokud máte chuť zapojit se do světa investic, stačí si vybrat svou příležitost.

top