investice.cz /magazín
Vaše investiční příležitosti

Ranní zpravodaj: Americké akcie se ve čtvrtek vyvíjely smíšeně

14.06.2024
S&P500akcieburzadow jonesnasdaqusa

Tesla musí Cybertruck uzpůsobit pro vstup na evropský trh

14.06.2024
EVautoevropatesla

Čínská odveta za cla by dopadla na Mercedes, BMW, VW, Porsche a Ferrari

14.06.2024
autoevropačína

Ranní zpravodaj: Fed udržel sazby na stabilní úrovni v rozmezí 5,25-5,50 %

13.06.2024
akcieekonomikateslausa

Ranní zpravodaj: Všechny tři hlavní americké indexy uzavřely na rekordních hodnotách

16.05.2024

Tržní události předchozího dne

Americké akcie ve středu rostly a všechny tři hlavní indexy uzavřely na rekordních hodnotách, protože mírný údaj o spotřebitelských cenách podpořil naději, že Fed by mohl snížit úrokové sazby dříve, než se očekávalo. Index S&P 500 vzrostl o téměř 1,2 % a uzavřel na hodnotě 5 308,18, tedy poprvé v historii nad úrovní 5 300 bodů. Průmyslový index Dow Jones vyskočil o zhruba 0,9 %. Technologický index Nasdaq Composite vzrostl o 1,4 % a zaznamenal druhý rekordní závěr během několika dní.

Index spotřebitelských cen v dubnu vzrostl o 0,3 % oproti předchozímu měsíci a o 3,4 % oproti předchozímu roku, což představuje zpomalení oproti březnu. „Jádrová“ inflace, která očišťuje o náklady na potraviny a plyn, se rovněž ochladila. Relativně chladný údaj o inflaci vedl k poklesu výnosu desetiletých státních dluhopisů na 4,35 %, což je nejnižší úroveň za poslední měsíc, a vyvolal nové naděje na snížení sazeb Fedu již v září. Podle nástroje CME FedWatch Tool nyní přibližně 70 % obchodníků očekává alespoň jedno snížení sazeb do zářijového zasedání, což je oproti stavu před týdnem znatelný nárůst. Akcie se v souvislosti s tím posunuly výše. Navíc tomuto scénáři nahrávají i slabší maloobchodní tržby USA, které se minulý měsíc propadly a výrazně zaostaly za očekáváním Wall Street. 

ETF, který sleduje akcie „velké sedmičky“: (AAPL), (GOOGL), (MSFT), (AMZN), (META), (TSLA) a (NVDA) za poslední měsíc vzrostl o přibližně 5,2 %, čímž překonal 4,7% růst indexu S&P 500. Růst této velkolepé sedmičky, který se shoduje s růstem širšího trhu, je charakteristickým rysem tržní rally v uplynulém roce. Dynamicky se však mění složení lídrů v rámci této velké 7. Na počátku roku vedly společnosti Nvidia, Meta a Amazon, zatímco v uplynulém měsíci se to opět změnilo. Nvidia je stále na tom nejlépe od počátku roku, za poslední měsíc se ovšem ve skupině daří nejlépe společnostem Alphabet, která si připsala 10,6 % a Apple, jež přidala 10,3 %. Tato úzká koncentrace tedy nemusí zaniknout dokud nebude jasné, že úrokové sazby v USA půjdou trvale dolů. 


Investiční upozornění

Analýzy slouží pouze pro informační účely a jsou poskytovány v rámci informační podpory klientům Společnosti, nejde o investiční poradenství či poradenskou službu, neboť tyto činnosti Společnost nenabízí a neprovádí. Analýzy slouží pouze pro informační účely a nepředstavují žádnou nabídku či výzvu uzavřít smlouvu týkající se investičního nástroje nebo investiční služby. Analýzy v žádném případě nepředstavují formu jakéhokoliv individualizovaného doporučení zákazníkovi, neberou v úvahu situaci a osobní poměry jednotlivých zákazníků, jejich finanční situaci, znalosti, zkušenosti, cíle nebo potřeby a jejich záměrem není doporučit konkrétní investiční nástroje nebo strategie konkrétním zákazníkům. Investiční nástroje zmíněné v analýzách nemusí být vhodné pro každého investora. Analýzy, včetně informací a názorů v nich obsažených, nelze mechanicky použít k nákupu, prodeji či jiné dispozici s investičními nástroji.

Investiční příležitosti

Jestli jste již načerpali dost informací, přišel čas zamyslet se, jak je využít. Pokud máte chuť zapojit se do světa investic, stačí si vybrat svou příležitost.

top