investice.cz /magazín
Vaše investiční příležitosti

Ranní zpravodaj: Akcie zakončily středeční zkrácenou prázdninovou seanci na vysoké úrovni

04.07.2024
S&P500akcieburzadow jonesnasdaqusa

Optimální investiční portfolio podle Goldman Sachs

04.07.2024
AIakciedluhopisyekonomikainflaceinvestice

Ranní zpravodaj: Ochlazení na americkém trhu práce by mohlo být počátkem znepokojivějšího trendu

03.07.2024
akcieprácetržbyusa

Emise Googlu za posledních pět let vzrostly o polovinu

03.07.2024
AIecogoogle

Ranní zpravodaj: Pokračující pokles Nvidie táhl Nasdaq a S&P 500 dolů

25.06.2024

Tržní události předchozího dne

Vývoj hlavních akciových indexů se na počátku týdne rozchází, když pokračující pokles výrobce čipů Nvidia táhl Nasdaq a S&P 500 dolů. Referenční index S&P 500 klesl o 0,3 %, zatímco technologický Nasdaq Composite se propadl o více než 1 % na pozadí více než 6% propadu společnosti Nvidia. Průmyslový index Dow Jones naopak vyskočil o 0,7 %, investoři se přesunuli do energetického a finančního sektoru. Index S&P 500 v tomto čtvrtletí vzrostl o více než 4 % a Nasdaq díky rallye vyvolané umělou inteligencí vzrostl o přibližně 7 %.

Tato rally však vykazuje známky únavy. Společnost Nvidia, dosud miláček Wall Street roku 2024, se od svého vrcholu z minulého týdne propadla o více než 11 %. Ropa v pondělí vyskočila, West Texas Intermediate vzrostla o více než 1 % a pohybovala se nad 81 dolary za barel. Analytici poukazují na to, že investoři očekávají podzimní snížení úrokových sazeb Fedu a nižší sazby povzbuzují ekonomickou aktivitu. Eskalace napětí na Blízkém východě a válka mezi Ruskem a Ukrajinou rovněž posílají ceny ropy výše.

Právní problémy společnosti Apple se v pondělí zvětšily v souvislosti se zprávou, že regulační orgány Evropské unie zjistily, že společnost porušila nový zákon, který má omezit technologické giganty. Evropská komise informovala společnost Apple o tom, že lukrativní App Store společnosti Apple porušuje zákon o digitálních trzích, protože nezákonně brání vývojářům softwaru, aby zákazníkům sdělovali, jak přistupovat k obsahu mimo tento obchod s aplikacemi. Zvýšená kontrola v zahraničí přichází v době, kdy se Apple v USA brání proti antimonopolním obviněním ze strany amerického ministerstva spravedlnosti a 16 státních zastupitelství. Ti v březnu zažalovali společnost Apple a tvrdí, že používá nezákonné taktiky, aby si udržela monopolní postavení na trhu s chytrými telefony. Investoři se nad zprávou ovšem nepozdrželi a akcie společnosti Apple vzrostly o více než 1 %.

Na Wall Street bylo na začátku roku 2024 populární volání po rozšíření rally na akciovém trhu. K tomu však letos nedošlo, přičemž jen společnost Nvidia se na letošních ziscích indexu S&P 500 podílela zhruba jednou třetinou. Zatímco někteří nedávno zdůrazňovali, že pozitivní vývoj zisků do konce roku 2024 by ještě mohl podpořit rozšíření, investiční ředitel Morgan Stanley Mike Wilson v nedělní poznámce napsal, že negativní překvapení v ekonomických údajích kladou omezení jakémukoli nadcházejícímu rozšíření. Wilson upozornil na index ekonomických překvapení Citi, který měří, do jaké míry jsou údaje lepší, než se předpokládalo. Index se po většinu roku 2024 pohyboval níže a právě dosáhl nejnižší úrovně za více než rok, což vyvrací běžný narativ o silnější než očekávané ekonomice, která podporuje ostatní oblasti trhu mimo velké korporace. "S obecně slabšími makrodaty od počátku roku zaostávalo mnoho méně kvalitních a ekonomicky citlivých oblastí trhu, zatímco úzký seznam kvalitnějších gigantů vedl indexy výše" Wilson uvedl. "Podle našeho názoru je to známka toho, že se trh začíná více soustředit na oslabující růst a méně na inflaci a sazby." Investoři se proto vrhli na společnosti, kterým se daří navzdory vysokým úrokovým sazbám a zpomalujícímu se hospodářskému růstu. Wilson poznamenal, že se to týká nejen několika velkých technologických firem, ale i dalších prestižních akcií, jako jsou Eli Lilly, Chipotle a Costco, které letos výrazně překonaly výkonnost indexu S&P 500. Na akcie s malou tržní kapitalizací se to však v tuto chvíli pravděpodobně nerozšíří, uvedl Wilson. Důležité je, že Wilson dodal, že toto prostředí může přetrvat, aniž by celý trh zamířil do ztrát.


Investiční upozornění

Analýzy slouží pouze pro informační účely a jsou poskytovány v rámci informační podpory klientům Společnosti, nejde o investiční poradenství či poradenskou službu, neboť tyto činnosti Společnost nenabízí a neprovádí. Analýzy slouží pouze pro informační účely a nepředstavují žádnou nabídku či výzvu uzavřít smlouvu týkající se investičního nástroje nebo investiční služby. Analýzy v žádném případě nepředstavují formu jakéhokoliv individualizovaného doporučení zákazníkovi, neberou v úvahu situaci a osobní poměry jednotlivých zákazníků, jejich finanční situaci, znalosti, zkušenosti, cíle nebo potřeby a jejich záměrem není doporučit konkrétní investiční nástroje nebo strategie konkrétním zákazníkům. Investiční nástroje zmíněné v analýzách nemusí být vhodné pro každého investora. Analýzy, včetně informací a názorů v nich obsažených, nelze mechanicky použít k nákupu, prodeji či jiné dispozici s investičními nástroji.

Timur Barotov, analytik BHS

„Právní problémy společnosti Apple se v pondělí zvětšily v souvislosti se zprávou, že regulační orgány Evropské unie zjistily, že společnost porušila nový zákon, který má omezit technologické giganty.“

Timur Barotov, analytik BHS

Investiční příležitosti

Jestli jste již načerpali dost informací, přišel čas zamyslet se, jak je využít. Pokud máte chuť zapojit se do světa investic, stačí si vybrat svou příležitost.

top