investice.cz /magazín
Vaše investiční příležitosti

Ranní zpravodaj: Americké akcie v úterý uzavřely v zeleném s rekordními maximy

22.05.2024
S&P500akcieburzadow jonesnasdaqusa

Divize Amazonu investuje 15,7 miliardy eur do datového centra

22.05.2024
amazonevropainvestice

Apple možná získával minerály z konfliktních oblastí Konga

22.05.2024
applevýroba

Ranní zpravodaj: Nasdaq Composite dosáhl rekordního závěru

21.05.2024
S&P500akcieburzadow jonesnasdaqusazlato

Ranní zpravodaj: Dow Jones v úterý přerušil šestidenní sérii ztrát

17.04.2024

Tržní události předchozího dne

Dow Jones v úterý přerušil šestidenní sérii ztrát, když investoři vstřebali mantru Fedu o vyšších a dlouhodobějších úrokových sazbách. Index zakončil den růstem o 0,2 %. Indexy S&P 500 a technologický Nasdaq Composite uzavřely poklesem o 0,2 %, resp. 0,1 % poté, co v průběhu obchodního dne kolísaly.

Tyto pohyby přicházejí v době, kdy výnosy dluhopisů zůstávají na několikaměsíčních maximech, spolu s rostoucím napětím na Blízkém východě po víkendových útocích Íránu na Izrael. Výnosy po Powellových komentářích vyskočily a dvouletý dluhopis se krátce dostal nad 5 %, což je nejvyšší úroveň od listopadu. Výnos benchmarkového desetiletého dluhopisu se v pondělí dotkl maxim z roku 2024 a v úterý vzrostl o zhruba 3 bazické body kolem 4,66 %.

Předseda Federálního rezervního systému Jerome Powell v úterý uvedl, že centrální bance bude pravděpodobně trvat "déle, než se očekávalo", než si bude jistá se snižováním sazeb, a jako důvod uvedl "nedostatek pokroku" v letošním roce, pokud jde o snížení inflace zpět na 2% cíl Fedu. Powell, který poznamenal, že americká ekonomika byla v uplynulém roce "poměrně silná", poukázal na horší než očekávané údaje o inflaci za poslední tři měsíce. "Nedávné údaje nám zjevně nedodaly větší důvěru a naopak naznačují, že dosažení této důvěry bude pravděpodobně trvat déle, než se očekávalo," řekl během rozhovoru s guvernérem Bank of Canada Tiffem Macklem ve Washingtonu. Výnosy po jeho komentářích vyskočily a dvouletý dluhopis se krátce dotkl úrovně nad 5 %, což je jeho nejvyšší úroveň od listopadu. Výnos 10letého dluhopisu, který se v pondělí dotkl maxim z roku 2024, vzrostl o zhruba 6 bazických bodů a obchodoval se kolem 4,69 %. Trh tak nutí Fed k tomu, k čemu Powell zatím sám nenašel odvahu a dochází k regulaci na dluhopisových trzích v důsledku růstu inflačních očekávání. Powell tak podléhá vlivu trhu a začal se přiklánět jestřábí rétorice poprvé od počátku roku 2024. 

Na trzích se tak nyní začínají projevovat obavy z vyšších úrokových sazeb na delší dobu spolu s většími geopolitickými riziky. Index volatility Cboe (VIX), jinak známý jako "ukazatel strachu" na Wall Street, v pondělí poprvé od Halloweenu uzavřel nad 19 body. Na těchto úrovních se index pohyboval i v úterý. Akciový stratég Citi Stuart Kaiser uvedl, že tyto pohyby poukazují na "lokalizované známky napětí" na trhu, protože rostoucí výnosy nadále tlačí na akcie a investoři s obavami sledují eskalaci napětí na Blízkém východě. Vedoucí výzkumu společnosti Fundstrat Tom Lee uvedl, že prudce rostoucí Vix znamená, že investoři nevěří, že to nejhorší je v akciích již započítáno. "Investoři snižují riziko," řekl ve videu pro předplatitele, které bylo nahráno v úterý brzy ráno. "Jsme v nebezpečné části, ale zvyšuje to příležitosti. Nakonec Vix říká, abychom se zde pohybovali pomalu".


Investiční upozornění

Analýzy slouží pouze pro informační účely a jsou poskytovány v rámci informační podpory klientům Společnosti, nejde o investiční poradenství či poradenskou službu, neboť tyto činnosti Společnost nenabízí a neprovádí. Analýzy slouží pouze pro informační účely a nepředstavují žádnou nabídku či výzvu uzavřít smlouvu týkající se investičního nástroje nebo investiční služby. Analýzy v žádném případě nepředstavují formu jakéhokoliv individualizovaného doporučení zákazníkovi, neberou v úvahu situaci a osobní poměry jednotlivých zákazníků, jejich finanční situaci, znalosti, zkušenosti, cíle nebo potřeby a jejich záměrem není doporučit konkrétní investiční nástroje nebo strategie konkrétním zákazníkům. Investiční nástroje zmíněné v analýzách nemusí být vhodné pro každého investora. Analýzy, včetně informací a názorů v nich obsažených, nelze mechanicky použít k nákupu, prodeji či jiné dispozici s investičními nástroji.

Investiční příležitosti

Jestli jste již načerpali dost informací, přišel čas zamyslet se, jak je využít. Pokud máte chuť zapojit se do světa investic, stačí si vybrat svou příležitost.

top