investice.cz /magazín
Vaše investiční příležitosti

Lékárny Pilulka loni zvýšily svou ztrátu

29.05.2024
akcieprodejtržbyčesko

Poptávka po iPhonech v Číně oživuje

28.05.2024
appleprodejčína

Japonské automobilky vyvinou nové motory upravené pro elektromobily

28.05.2024
EVautojaponskovýroba

Ranní zpravodaj: Očekávání ohledně snížení úrokových sazeb

27.05.2024
akcieburzaekonomikainflaceusa

Ranní zpravodaj: Americké akcie uzavřely úterní obchodní seanci růstem

01.11.2023

Tržní události předchozího dne

Americké akcie, které již třetí měsíc po sobě ztrácejí, uzavřely úterní obchodní seanci růstem, investoři uvítali čerstvé údaje o spotřebitelské důvěře a očekávají nadcházející středeční rozhodnutí Fedu. Referenční index S&P 500 vyskočil přibližně o 0,7 %, zatímco Dow Jones  a technologický Nasdaq Composite vzrostly o 0,4 %, resp. 0,5 %. Dluhopisy posílily poté, co americké ministerstvo financí snížilo svůj odhad, kolik si vláda bude muset ve čtvrtém čtvrtletí půjčit, což zmírnilo určitý tlak na akcie. Tvůrci politiky Fedu naznačili, že nedávný prudký nárůst výnosů státních dluhopisů by mohl být faktorem při jejich rozhodování vzhledem k jeho zpřísňujícímu účinku. Investoři se velmi soustředí na to, zda centrální banka bude držet úrokové sazby na stejné úrovni, jak očekává většina analytiků, nebo je na svém zasedání, které začíná v úterý zvýší.

Světová banka ve své chmurné prognóze varovala, že válka mezi Izraelem a Hamásem spolu s probíhajícím konfliktem na Ukrajině by mohly výrazně narušit globální dodávky ropy a zvýšit její ceny až o 75 %. Tedy v případě rozšíření konfliktu na blízkém východě hrozí narušení trhů a cena ropy může vzrůst až na rekordních 157 dolarů za barel. Předpověď je součástí výhledu komoditních trhů této instituce, kde jsou uvedeny tři rizikové scénáře v souvislosti s probíhající válkou mezi Izraelem a Hamásem a pokračujícím konfliktem na Ukrajině. V případě scénáře "velkého narušení" by celosvětová nabídka ropy poklesla o 6 až 8 milionů barelů denně. To by zpočátku vedlo k nárůstu cen o 56 % až 75 % na 140 až 157 dolarů za barel, uvádí zpráva. Scénář "středního narušení", způsobí růst ropy na 109 až 121 dolarů za barel. V případě "malého narušení" by se ceny ropy zvýšily na 93 až 102 dolarů za barel. Pokud by došlo k silnému cenovému šoku u ropy, zvýšilo by to inflaci cen potravin. 

Index spotřebitelské důvěry Conference Board se v říjnu snížil na 102,6 bodu ze zářijových 104,3 bodu, ale překonal očekávání Wall Street, která počítala s hodnotou 100,5 bodu. Index očekávání se snížil na 75,6 bodu ze 76,4 bodu v září. Index, který je nižší než 80, tradičně signalizuje příchod recese v příštím roce. Říjnový ústup tak odráží pokles jak indexu současné situace i indexu očekávání. Písemné odpovědi ukázaly, že spotřebitelé jsou nadále znepokojeni rostoucími cenami obecně a zejména cenami potravin a benzinu. Spotřebitelé také vyjadřovali obavy z politické situace a vyšších úrokových sazeb. V souvislosti s nedávnými nepokoji na Blízkém východě vzrostly také obavy z války/konfliktů. Pokles spotřebitelské důvěry byl patrný napříč domácnostmi ve věku 35 let a více a neomezoval se pouze na jednu příjmovou skupinu.


Investiční upozornění

Analýzy slouží pouze pro informační účely a jsou poskytovány v rámci informační podpory klientům Společnosti, nejde o investiční poradenství či poradenskou službu, neboť tyto činnosti Společnost nenabízí a neprovádí. Analýzy slouží pouze pro informační účely a nepředstavují žádnou nabídku či výzvu uzavřít smlouvu týkající se investičního nástroje nebo investiční služby. Analýzy v žádném případě nepředstavují formu jakéhokoliv individualizovaného doporučení zákazníkovi, neberou v úvahu situaci a osobní poměry jednotlivých zákazníků, jejich finanční situaci, znalosti, zkušenosti, cíle nebo potřeby a jejich záměrem není doporučit konkrétní investiční nástroje nebo strategie konkrétním zákazníkům. Investiční nástroje zmíněné v analýzách nemusí být vhodné pro každého investora. Analýzy, včetně informací a názorů v nich obsažených, nelze mechanicky použít k nákupu, prodeji či jiné dispozici s investičními nástroji.

Timur Barotov, analytik BHS

„Světová banka ve své chmurné prognóze varovala, že válka mezi Izraelem a Hamásem spolu s probíhajícím konfliktem na Ukrajině by mohly výrazně narušit globální dodávky ropy a zvýšit její ceny až o 75 %.“

Timur Barotov, analytik BHS

Investiční příležitosti

Jestli jste již načerpali dost informací, přišel čas zamyslet se, jak je využít. Pokud máte chuť zapojit se do světa investic, stačí si vybrat svou příležitost.

top