investice.cz /magazín
Vaše investiční příležitosti

Lékárny Pilulka loni zvýšily svou ztrátu

29.05.2024
akcieprodejtržbyčesko

Poptávka po iPhonech v Číně oživuje

28.05.2024
appleprodejčína

Japonské automobilky vyvinou nové motory upravené pro elektromobily

28.05.2024
EVautojaponskovýroba

Ranní zpravodaj: Očekávání ohledně snížení úrokových sazeb

27.05.2024
akcieburzaekonomikainflaceusa

Ranní zpravodaj: Akcie na Wall Street rostly a navázaly na rekordní rally

22.03.2024

Tržní události předchozího dne

Akcie na Wall Street rostly a navázaly na rekordní rally, když investoři s úlevou pokračovali v oslavách signálů Fedu, že snížení sazeb odloží, ale nezpomalí. Úředníci se drželi svého výhledu tří snížení sazeb v roce 2024, a to navzdory negativním údajům o inflaci, které mohly vést k omezení uvolňování. Index S&P 500 vzrostl o 0,3 % a zakončil na novém maximu 5 241 bodů. Průmyslový index Dow Jones si připsal 0,7 % a přiblížil se hranici 40 000 bodů, zatímco technologický Nasdaq Composite se posunul o 0,2 %.

Do příštího politického zasedání Fedu v květnu zbývá šest týdnů a nyní se pravděpodobně dostanou do popředí zájmu další faktory ovlivňující akcie. Zatímco růst umělé inteligence poskytl technologickým společnostem podporu, v této rallye na trhu se objevily známky rozšíření i do ostatních sektorů (obzvlášť cyklických, které benefitují z nižších sazeb). Na podnikové frontě investoři pozorně sledovali čtvrteční debut společnosti Reddit na newyorské burze. Platforma sociálních médií vyskočila o téměř 50 % z ceny 34 USD za akcii při IPO.

Akcie společnosti Apple se propadly o více než 4 % poté, co byl výrobce iPhonů zasažen antimonopolní žalobou ze strany ministerstva spravedlnosti, v níž tvrdí, že výrobce iPhonu si nezákonně udržuje dominantní postavení na trhu s chytrými telefony tím, že vytlačuje konkurenční aplikace a zařízení. Apple "si udržuje svou moc nikoliv díky své nadřazenosti, ale díky svému nezákonnému chování," uvedl na čtvrteční tiskové konferenci generální prokurátor Merrick Garland. Společnost Apple uvedla, že bude proti žalobě, která podle ní "ohrožuje principy, které odlišují produkty Apple na ostře konkurenčních trzích, bojovat". Pokud by byla úspěšná, bránila by nám ve vytváření technologií, které lidé od společnosti Apple očekávají." Vítězství USA v tomto případě "by také vytvořilo nebezpečný precedens, který by vládě umožnil vzít do rukou navrhování technologií pro lidi," dodal Apple ve svém prohlášení. Tato žaloba je další v řadě konfrontací mezi americkou vládou a ikonou Silicon Valley ve snaze Bidenovy administrativy omezit moc velkých technologických firem. Ministerstvo spravedlnosti žaluje také společnost Google kvůli obviněním z porušení antimonopolních pravidel, zatímco Federální obchodní komise žaluje společnosti Amazon a Facebook, které údajně rovněž porušují antimonopolní zákony.


Investiční upozornění

Analýzy slouží pouze pro informační účely a jsou poskytovány v rámci informační podpory klientům Společnosti, nejde o investiční poradenství či poradenskou službu, neboť tyto činnosti Společnost nenabízí a neprovádí. Analýzy slouží pouze pro informační účely a nepředstavují žádnou nabídku či výzvu uzavřít smlouvu týkající se investičního nástroje nebo investiční služby. Analýzy v žádném případě nepředstavují formu jakéhokoliv individualizovaného doporučení zákazníkovi, neberou v úvahu situaci a osobní poměry jednotlivých zákazníků, jejich finanční situaci, znalosti, zkušenosti, cíle nebo potřeby a jejich záměrem není doporučit konkrétní investiční nástroje nebo strategie konkrétním zákazníkům. Investiční nástroje zmíněné v analýzách nemusí být vhodné pro každého investora. Analýzy, včetně informací a názorů v nich obsažených, nelze mechanicky použít k nákupu, prodeji či jiné dispozici s investičními nástroji.

Timur Barotov, analytik BHS

„Zatímco růst umělé inteligence poskytl technologickým společnostem podporu, v této rallye na trhu se objevily známky rozšíření i do ostatních sektorů (obzvlášť cyklických, které benefitují z nižších sazeb).“

Timur Barotov, analytik BHS

Investiční příležitosti

Jestli jste již načerpali dost informací, přišel čas zamyslet se, jak je využít. Pokud máte chuť zapojit se do světa investic, stačí si vybrat svou příležitost.

top