investice.cz /magazín
Vaše investiční příležitosti

Ranní zpravodaj: Dow Jones se poprvé v historii dotkl hranice 40 000 bodů

17.05.2024
S&P500akcieburzadow jonesnasdaqusa

Reddit podepsal smlouvu s OpenAI

17.05.2024
AIakcietechnologie

Ranní zpravodaj: Všechny tři hlavní americké indexy uzavřely na rekordních hodnotách

16.05.2024
S&P500akcieburzadow jonesnasdaqusa

ČEZ investuje do roku 2030 v Ústeckém kraji 100 miliard Kč

16.05.2024
investiceČEZčesko

Ranní zpravodaj: Akcie během relativně klidného týdne na údaje rostly

13.05.2024

Tržní události předchozího dne

Akcie během relativně klidného týdne na údaje rostly. Nasdaq Composite vzrostl o necelé 1 %, zatímco S&P 500 si polepšil o necelé 2 %. Index S&P 500 skončil v pátek poprvé od začátku dubna zpět nad úrovní 5 200 bodů. Průmyslový index Dow Jones mezitím v týdnu vzrostl o více než 2 % a osm seancí v řadě uzavřel výše. V nadcházejícím týdnu bude hlavním bodem ekonomického kalendáře klíčový údaj o dubnové inflaci a aktualizace maloobchodních tržeb v USA. V centru pozornosti budou také počáteční žádosti o podporu v nezaměstnanosti poté, co tento týdenní údaj dosáhl v prvním květnovém týdnu překvapivého devítiměsíčního maxima. Na straně podniků budou v čele klidnějšího týdne čtvrtletních zpráv Walmart, Home Depot a Alibaba.

Ve středu dojde ke zveřejnění dubnového indexu spotřebitelských cen v USA. Wall Street očekává meziroční přírůstek celkového indexu spotřebitelských cen, který zahrnuje ceny potravin a energií, ve výši 3,4 %, což je pokles oproti březnovému celkovému číslu 3,5 %. Meziměsíčně by ceny měly vzrůst o 0,4 %, což odpovídá březnovému růstu. Na „jádrovém“ základě, který vylučuje ceny potravin a energií, by inflace měla meziročně vzrůst o 3,6 %, což představuje zpomalení oproti březnovému růstu o 3,8 %. Očekává se, že měsíční růst jádrových cen dosáhne 0,3 %, což je méně než 0,4 % v předchozím měsíci. Ekonomický tým Morgan Stanley ve své výzkumné zprávě napsal, že se domnívá, že inflace „začíná klesat“ s dubnovou zprávou o indexu spotřebitelských cen, a to v důsledku zmírnění cenových tlaků v oblasti pojištění vozidel, nájemného a zdravotní péče. „Slabší růst inflace, který nás čeká, s rychlejší dezinflací začínající ve druhé polovině roku 2024 poskytují Fedu potřebnou jistotu ke snížení sazeb letos".

Vzhledem k tomu, že Fed drží úrokové sazby na vysoké úrovni delší dobu, ekonomové nadále pozorně sledují jakékoli známky toho, že odolnost spotřebitelských výdajů klesá. Čerstvý údaj o tomto trendu přivítá investory ve středu, kdy bude zveřejněna dubnová zpráva o maloobchodních tržbách. Ekonomové očekávají, že maloobchodní tržby se v dubnu oproti předchozímu měsíci zvýšily o 0,4 %, což je méně než březnový nárůst o 0,7 %. Investoři budou také pozorně sledovat výsledky společností Home Depot (úterý) a Walmart (čtvrtek), aby zjistili, jak se americký spotřebitel drží. Dosavadní výsledky podniků poskytly smíšené výsledky o tom, jak Američané utrácejí.

V prvním čtvrtletí vykázalo zisky 92 % společností z indexu S&P 500, a index tak dosahuje nejvyššího meziročního růstu zisků od druhého čtvrtletí roku 2022. Od pátečního odpoledne je index S&P 500 na cestě k růstu zisků v prvním čtvrtletí o 5,4 %, což je výrazně nad očekávanými 3,2 %. Vedoucí analytik společnosti FactSet John Butters upozorňuje, že index si ve skutečnosti vede ještě lépe, pokud odstraníme masivní výpadek zisku pouze u jedné společnosti. Společnost Bristol-Meyers Squibb vykázala v prvním čtvrtletí ztrátu, která stáhla celkový výkon indexu S&P 500 v tomto čtvrtletí dolů. Bez zahrnutí této zdravotnické společnosti dosahuje index S&P 500 podle Butterse 8,3% růstu.


Investiční upozornění

Analýzy slouží pouze pro informační účely a jsou poskytovány v rámci informační podpory klientům Společnosti, nejde o investiční poradenství či poradenskou službu, neboť tyto činnosti Společnost nenabízí a neprovádí. Analýzy slouží pouze pro informační účely a nepředstavují žádnou nabídku či výzvu uzavřít smlouvu týkající se investičního nástroje nebo investiční služby. Analýzy v žádném případě nepředstavují formu jakéhokoliv individualizovaného doporučení zákazníkovi, neberou v úvahu situaci a osobní poměry jednotlivých zákazníků, jejich finanční situaci, znalosti, zkušenosti, cíle nebo potřeby a jejich záměrem není doporučit konkrétní investiční nástroje nebo strategie konkrétním zákazníkům. Investiční nástroje zmíněné v analýzách nemusí být vhodné pro každého investora. Analýzy, včetně informací a názorů v nich obsažených, nelze mechanicky použít k nákupu, prodeji či jiné dispozici s investičními nástroji.

Timur Barotov, analytik BHS

„Vzhledem k tomu, že Fed drží úrokové sazby na vysoké úrovni delší dobu, ekonomové nadále pozorně sledují jakékoli známky toho, že odolnost spotřebitelských výdajů klesá.“

Timur Barotov, analytik BHS

Investiční příležitosti

Jestli jste již načerpali dost informací, přišel čas zamyslet se, jak je využít. Pokud máte chuť zapojit se do světa investic, stačí si vybrat svou příležitost.

top