investice.cz /magazín
Vaše investiční příležitosti
Víc než na termíňáku

Microsoft investuje do AI firmy G42

16.04.2024
AIakviziceinvesticemicrosofttechnologie

Zisk Bank of America ve čtvrtletí klesl

16.04.2024
akciebankatržbyusa

Odbyt smartphonů ve čtvrtletí vzrostl

15.04.2024
applesamsungsvěttechnologie

Ranní zpravodaj: Americké akcie se ve čtvrtek odrazily výše od posledního výprodeje

12.04.2024
S&P500akcieburzadow jonesnasdaqusa

Řada pivovarů se zřejmě přidá k Plzeňskému Prazdroji a zdraží pivo

31.08.2021

Řada pivovarů se zřejmě přidá k Plzeňskému Prazdroji a zdraží pivo. Vyplývá to z ankety...

Řada pivovarů se zřejmě přidá k Plzeňskému Prazdroji a zdraží pivo. Vyplývá to z ankety ČTK. Prazdroj, který je lídrem trhu, dnes oznámil, že od října zvedne cenu piva v průměru o tři procenta. Druhým největším producentem piva v ČR jsou Pivovary Staropramen. Mluvčí firmy Denisa Mylbachrová dnes ČTK řekla, že společnost ceny u vybraných piv zvýšila už na začátku prázdnin. Ceny naopak zatím drží Budvar nebo Svijany.

"Společnost Pivovary Staropramen přistoupila k úpravě ceny vybraných sudových a tankových piv od 1. července 2021. Hlavním důvodem byl znatelný nárůst cen některých klíčových vstupů, především pak vody, energií, ropy. V průměru se cena navýšila o 2,9 procenta," uvedla Mylbachrová. Společnost provozuje smíchovský Staropramen a ostravský pivovar Ostravar.


"Tento krok jsme důkladně zvážili, protože provozovny podporujeme po celou dobu pandemie a víme, že jejich situace není jednoduchá. Museli jsme však zohlednit zmíněný citelný nárůst cen některých vstupů, abychom byli i nadále schopni konzumentům nabídnout pivo v té nejlepší kvalitě," dodala Mylbachrová.


Další velká skupina, Heineken, do kterého patří například značky Krušovice, Starobrno, Zlatopramen nebo Hostan, se dnes k vývoji cen příliš vyjadřovat nechtěla. "V současnou chvíli připravujeme plány a strategii na rok 2022, nemůžeme proto toto zatím blíže komentovat," řekla ČTK mluvčí Dita Vašíčková.


Analýzy dokončuje také humpolecký pivovar Bernard. Firma připravuje změnu ceny u sudového piva, u kterého se cena nezměnila tři roky. Jak se cena změní a od kdy budou nové ceny platit, se bude rozhodovat příští týden, sdělil ČTK mluvčí pivovaru Radek Tulis. "Úpravy cen piva jsou s ohledem na zvyšující se vstupy nevyhnutelné, zdražení významného nadnárodního koncernu to potvrzuje," dodal.


Některé pivovary slibují, že ceny zatím zvyšovat nebudou. "Pivovar Budějovický Budvar do konce letošního roku zdražovat nebude." uvedla dnes PR manažerka pivovaru Markéta Ježková. "Pivovar Svijany, který je největším pivovarem v Libereckém kraji, se zatím zdražovat nechystá," sdělil mluvčí Luboš Spálovský.


Svou produkci nejspíš naopak zdraží také Pivovar Ferdinand v Benešově. "Ještě vyčkáváme, ale pravděpodobně nepatrně bohužel asi ano," řekl ČTK Ladislav Lojka z marketingu pivovaru. Růst cen piva nevyloučil ani ředitel náchodského pivovaru Primátor Petr Kaluža. "Nic konkrétního ale v tuto chvíli neřeknu, nemáme to spočítané, žádné definitivní rozhodnutí zatím nepadlo," řekl dnes ČTK.


Zdražení u Prazdroje se dotkne většiny produktů, v průměru jde o 46 haléřů na půllitr. Poprvé po třech letech se změny týkají také čepovaných piv. Naposledy Prazdroj zdražoval loni v říjnu některá balená piva, hlavně ležáky a prémiové druhy, v průměru o 3,6 procenta. Pivovar produkuje značky Pilsner Urquell, Radegast, Gambrinus, Velkopopovický Kozel a Birell. Jeho zdražení v minulých letech kopírovala většina větších českých pivovarů.


Zdroj: ČTK
"Největším výrobcem piva na světě byla v loňském roce společnost Anheuser-Busch InBev z Belgie, pod kterou patří značky Budweiser, Stella Artois či Beck’s. Na druhé příčce se umístila nizozemská společnost Heineken. Třetí v pořadí skončila společnost Carlsberg z Dánska."

Štěpán Křeček, hlavní ekonom BHS

Investiční příležitosti

Jestli jste již načerpali dost informací, přišel čas zamyslet se, jak je využít. Pokud máte chuť zapojit se do světa investic, stačí si vybrat svou příležitost.

top