investice.cz /magazín
Vaše investiční příležitosti
Víc než na termíňáku

Ranní zpravodaj: Hlavní akciové průměry mírně poklesly

22.02.2024
S&P500akcieburzadow jonesnasdaq

GEVORKYAN vstupuje na burzu s duálním listingem v Bratislavě

22.02.2024
akcieburzagevorkyan

Nvidia zvýšila čtvrtletní zisk o 769 procent

22.02.2024
akcieburzanvidiatržby

Ranní zpravodaj: Americké akcie v úterý uzavřely v červených číslech

21.02.2024
S&P500akcieburzadow jonesnasdaqusa

Pošta dostala pokutu od ČNB

27.05.2022

Za pochybení při poskytování doplňkového penzijního spoření a dalších investičních...

Česká pošta dostala od České národní banky (ČNB) pokutu půl milionu korun za pochybení při poskytování doplňkového penzijního spoření a dalších investičních služeb od začátku roku 2020 do poloviny března 2021. Šlo zejména o nedostatečné informování zákazníků o službách, které pošta poskytuje. Vyplývá to z dokumentu na stránkách ČNB, na uložení pokuty dnes upozornil server Seznam Zprávy. Pošta, která finanční služby poskytuje ve spolupráci s ČSOB, rozhodnutí respektuje a pokutu uhradí.

ČNB na pochybení přišla při loňské kontrole zaměřené na dodržování pravidel poskytování investičních služeb. Podle jejího zjištění pošta jako investiční zprostředkovatel ve 45 případech neinformovala zákazníka v dostatečném časovém předstihu o investičních službách, které poskytuje. Ve stejném množství případů neposkytla zákazníkům prohlášení, že má příslušné povolení k činnosti investičního zprostředkovatele, ve 39 případech v dostatečném rozsahu nezjistila informace o odborných znalostech zákazníků v oblasti investic a ve 14 případech v rámci poskytování investičního poradenství řádně nezjistil informace o finančním zázemí a investičních cílech zákazníků.

"Rozhodnutí ČNB respektujeme, pokutu zaplatíme. Jednalo se o formální pochybení, interně přenastavujeme nebo jsme již přenastavili procesy tak, aby k podobným pochybením v budoucnu nedocházelo," uvedl mluvčí České pošty Matyáš Vitík.

Pošta v roce 2020 do 18. března 2021 zprostředkovala uzavření 6767 smluv týkajících se investic a přijala a předala 9481 pokynů k nákupu investičních nástrojů za 1,1 miliardy korun. Pošta má s ČSOB smlouvu o poskytování finančních služeb do roku 2028.


Zdroj: ČTK

Štěpán Křeček, hlavní ekonom BHS

„Česká pošta má přibližně 28 000 zaměstnanců. Ročně přepraví zhruba 52 milionů balíků.“

Štěpán Křeček, hlavní ekonom BHS

Investiční příležitosti

Jestli jste již načerpali dost informací, přišel čas zamyslet se, jak je využít. Pokud máte chuť zapojit se do světa investic, stačí si vybrat svou příležitost.

top