investice.cz /magazín
Vaše investiční příležitosti

Ranní zpravodaj: Akcie zakončily středeční zkrácenou prázdninovou seanci na vysoké úrovni

04.07.2024
S&P500akcieburzadow jonesnasdaqusa

Optimální investiční portfolio podle Goldman Sachs

04.07.2024
AIakciedluhopisyekonomikainflaceinvestice

Ranní zpravodaj: Ochlazení na americkém trhu práce by mohlo být počátkem znepokojivějšího trendu

03.07.2024
akcieprácetržbyusa

Emise Googlu za posledních pět let vzrostly o polovinu

03.07.2024
AIecogoogle

Novo Nordisk získal v Číně povolení pro svůj populární přípravek na hubnutí

25.06.2024

Silná poptávka po přípravku Wegovy ve Spojených státech a dalších zemích vedla k prudkému růstu ceny akcií...

Čína schválila používání populárního přípravku na hubnutí Wegovy, který vyrábí dánská farmaceutická společnost Novo Nordisk. Dnes o tom informují zahraniční média. Čína je druhou největší ekonomikou na světě ze Spojenými státy a podle odhadů je zemí s nejvyšším počtem lidí trpících nadváhou či obezitou, uvedla agentura Reuters.

Silná poptávka po přípravku Wegovy ve Spojených státech a dalších zemích vedla k prudkému růstu ceny akcií společnosti Novo Nordisk. Firma se tak v loňském roce stala nejhodnotnějším veřejně obchodovaným podnikem v Evropě.

Čínská studie z roku 2020 odhaduje, že počet lidí s nadváhou v Číně se do roku 2030 vyšplhá na 540 milionů. To představuje téměř trojnásobek ve srovnání s úrovní z roku 2000. Počet obézních lidí v Číně se podle studie ve stejném časovém horizontu téměř zosminásobí a dosáhne 150 milionů.

Společnost Novo Nordisk nyní masivně investuje do výrobních kapacit, aby dokázala uspokojit poptávku po přípravku Wegowy. V pondělí oznámila, že investuje 4,1 miliardy dolarů (zhruba 95 miliard Kč) do výstavby nového závodu ve Spojených státech.

Novo Nordisk nyní ale čelí konkurenci ze strany amerického rivala Eli Lilly, který loni v USA začal nabízet přípravek na hubnutí Zepbound. Někteří analytici předpokládají, že Čína schválí přípravek Zepbound ještě v letošním roce nebo v první polovině roku příštího.

Patent společnosti Novo Nordisk na semaglutid, který je účinnou látkou přípravku Wegovy, navíc v Číně za necelé dva roky vyprší a tamní výrobci už pracují na vývoji neznačkových verzí přípravku. V Evropě bude patent platit do roku 2031 a ve Spojených státech ještě o rok déle.


Zdroj: ČTK

Investiční příležitosti

Jestli jste již načerpali dost informací, přišel čas zamyslet se, jak je využít. Pokud máte chuť zapojit se do světa investic, stačí si vybrat svou příležitost.

top