investice.cz /magazín
Vaše investiční příležitosti
Víc než na termíňáku

Ranní zpravodaj: Akcie technologických společností vedly ve čtvrtek k růstu hlavních indexů

08.12.2023
S&P500akcieburzadow jonesnasdaq

McDonald's se chystá otevřít novou síť poboček pro milovníky sladkého

08.12.2023
investicemcdonaldsstrategie

Britský antimonopolní úřad přezkoumá partnerství Microsoftu a OpenAI

08.12.2023
microsoftregulacetechnologie

Nio zvažuje další rušení pracovních míst

07.12.2023
EVautoprácečína

Micron zhoršil výhled

31.12.2018

Jeden z největších světových výrobců pamětí a čipů Micron opět snížil výhled...

Jeden z největších světových výrobců pamětí a čipů Micron opět snížil výhled. Sektor se topí v příliš vysoké nabídce pamětí v době, kdy poptávka sezónně i cyklicky začíná klesat. Těžko najít horší situaci v odvětví paměťových čipů, než když najednou roste nabídka a zároveň klesá poptávka. Zákonitě dochází k vytvoření dočasného přebytku paměťových čipů na světovém trhu.

Negativní zprávou je, že firmy jakou je například Micron, nadále snižují již tak pesimistické výhledy ohledně poptávky po čipech. Na straně druhé Micron a většina ostatních výrobců v oboru deklaruje, že vzhledem k přebytku čipů na trhu plánují snížit investice do budoucích výrobních kapacit. Micron konkrétně po posledních výsledcích snížil plán investic o zhruba 10 procent. Tento samoregulační krok by měl vést dříve nebo později k odstranění přebytku čipů na trhu.


Některé firmy v oboru se však po výrazném poklesu cen akcií o 50 i více procent obchodují za velmi nízké násobky současných zisků. Ano, jde o cyklicky relativně vysoké zisky, o kterých nelze přesně říci, jak moc v horší fázi cyklu klesnou vlivem nižšího objemu prodaných pamětí i důsledkem nižší ceny inkasované za jeden čip. Vše bude záviset na tom, jak dlouhý a hluboký současný cyklický pokles bude. 


Rizik samozřejmě není málo. Někteří analytici indikují, že mají signály o “velmi slabé poptávce”, zejména o nízké vizibilitě budoucích objednávek na první pololetí roku 2019. Micron však v novém výhledu předčil i jejich pesimistická očekávání a cena akcií to odnesla poklesem přibližně o dalších 6 procent. Série špatných zpráv ze sektoru tedy pokračuje. 


Zaujal Vás tento článek? Jste investor?

Nechte nám na sebe spojení, ozveme se Vám zpět.

Formulář odeslán!

Děkujeme za vyplnění kontaktního formuláře!