investice.cz /magazín
Vaše investiční příležitosti
Víc než na termíňáku

Ranní zpravodaj: Americké akcie skončily ve čtvrtek převážně v červených číslech

19.04.2024
S&P500akcieburzadow jonesnasdaqusa

Apple odstranil ze svého čínského obchodu aplikace WhatsApp a Threads

19.04.2024
appleusačína

Tesla svolává téměř 3900 Cybertrucků

19.04.2024
autotesla

Ranní zpravodaj: Velké technologické společnosti byly hnacím motorem dění na trhu

18.04.2024
S&P500akcieburzadow jonesnasdaqusa

McDonald' v Japonsku nemá dost bramborových hranolků

23.12.2021

Provozovatel restaurací rychlého občerstvení McDonald's má v Japonsku potíže se zajištěním dostatečného...

Provozovatel restaurací rychlého občerstvení McDonald's má v Japonsku potíže se zajištěním dostatečného množství brambor, z kterých vyrábí hranolky. Od pátku až do 30. prosince proto bude ve svých zhruba 2900 provozovnách po celé zemi nabízet jen menší porce. Firma to vysvětluje problémy v globálních dodavatelských řetězcích a dopady koronaviru.

"Japonský McDonald's přechodně omezí prodej středních a velkých hranolků. Je to proaktivní opatření, abychom zajistili, že zákazníci si budou moci hranolky vychutnávat i nadále," uvedla firma na dotaz BBC.


Japonský McDonald's brambory dováží obvykle z Kanady, z přístavu blízko Vancouveru. Tam ale velké obchodní lodě nabírají zpoždění kvůli nedávným sesuvům půdy a také kvůli dopadům pandemie na globální obchod. McDonald's proto chystá alternativní způsoby dopravy, včetně letecké.


"Zákazníci si budou moci ve všech našich restauracích i nadále objednávat malé hranolky. Do této chvíle jsou dodávky stále plynulé," uvedl japonský McDonald's.


Není to poprvé, co největší světový řetězec fastfoodů musel v Japonsku omezit velikost nabízených porcí. V roce 2014, kdy se táhly spory mezi 20.000 zaměstnanci přístavů a provozovateli lodí v 29 přístavech na západě Spojených států, měl japonský McDonald's rovněž málo hranolků. I tehdy řetězec chvíli prodával jen menší porce, než si letecky zajistil 1000 tun brambor.


Letos v srpnu McDonald's oznámil, že kvůli potížím v dodavatelských řetězcích nemůže v 1250 provozovnách v Británii v plném rozsahu nabízet některé nápoje, včetně balených. Na britských ostrovech se k potížím přidává i nedostatek řidičů nákladních aut, který přetrvává dodnes a který je do značné míry způsoben změnou pravidel po odchodu Británie z Evropské unie.


McDonald's je americká korporace, která po celém světě provozuje restaurace, které sama vlastní, anebo které fungují na principu franšízy. Loni firmě kvůli dopadům pandemie klesly tržby o deset procent na 19,2 miliardy dolarů (429 miliard Kč). Hrubý zisk se snížil asi o 13 procent na 9,75 miliardy USD (217,8 miliardy Kč).


Zdroj: ČTK
Štěpán Křeček, hlavní ekonom BHS

„Společnost McDonald's byla založena již v roce 1940. Její rozmach však začal až o 15 let později. Tehdy ji převzal Ray Kroc, který byl synem českých emigrantů.“

Štěpán Křeček, hlavní ekonom BHS

Investiční příležitosti

Jestli jste již načerpali dost informací, přišel čas zamyslet se, jak je využít. Pokud máte chuť zapojit se do světa investic, stačí si vybrat svou příležitost.

top