investice.cz /magazín
Vaše investiční příležitosti
Víc než na termíňáku

Ranní zpravodaj: Americké akcie v úterý uzavřely v červených číslech

21.02.2024
S&P500akcieburzadow jonesnasdaqusa

Skutečný důvod proč akcie rostou, pravidla hry se změnily

21.02.2024
akcieburzaekonomikausa

Amazon se stane součástí akciového indexu Dow Jones

21.02.2024
akcieamazonburzadow jones

ExxonMobil varoval, že by ho byrokracie mohla v EU odradit od investic

20.02.2024
evropainvesticeregulace

Maloobchodní tržby v srpnu vzrostly o 0,3 %

16.09.2022

Mírný růst maloobchodních prodejů a výroby patrně dále zpomalí po zasedání FOMC v příštím týdnu...

HLAVNÍ ÚDAJE

  • Maloobchodní tržby v srpnu vzrostly o 0,3 % po poklesu o 0,4 % v červenci (revidováno dolů z 0,0 %).
  • Prodej motorových vozidel vzrostl o 2,8 %. Tržby čerpacích stanic klesly o 4,2 %. Bez zahrnutí motorových vozidel a benzinu vzrostly tržby v červenci i srpnu o 0,3 %.
  • Renovační centra, stravovací služby a obchodní domy vykázaly meziměsíčně solidní zisky, a to o 1,1 %, 1,1 % a 0,9 %. Maloobchodní tržby klesly v prodejnách nábytku (-1,3 %), prodejnách mimo nákupní centra (-0,7 %) a prodejnách zdravotní a osobní péče (-0,6 %).
  • Průmyslová výroba v srpnu klesla o 0,2 % po 0,5 % v červenci. Produkce zpracovatelského průmyslu vzrostla o 0,1 %, zatímco těžební sektor stagnoval. Výroba energie klesla o 2,3 %.


KOMENTÁŘ

Srpnový růst meziměsíčních maloobchodních tržeb byl mírně pod našim odhadem, i když nad konsensuální prognózou. Jsme trochu překvapeni, že prodeje u prodejců motorových vozidel byly tak silné, protože prodeje nových vozů klesly o 1,1 %, jak bylo zveřejněno na začátku měsíce. Nárůst cen nových vozů o 0,8 % pomohl, ale zdá se, že zákazníci kupují i vozy vyšší třídy. U ostatního zboží dlouhodobé spotřeby se situace jeví jako obtížnější. Nábytkářský a elektronický sektor byl nejvíce zasažen zvýšením úrokových sazeb a oba zaznamenaly meziroční pokles tržeb. Ostatním typům maloobchodníků se v srpnu dařilo lépe, ale cenové efekty jsou stále výrazně ve hře. Například 1,1% nárůst tržeb v barech a restauracích je méně působivý, když se započítá 0,9% nárůst cen.

Slabou průmyslovou výrobu lze přičíst několika faktorům, počínaje nižšími teplotami v určitých regionech, které snížily poptávku po elektřině. Zpomalení ve zpracovatelském průmyslu, který vzrostl o 0,1 % po nárůstu o 0,6 % v červenci, bylo způsobeno především klesající automobilovou výrobou a nižší aktivitou hutnictví.


DOPADY

Srpnový růst maloobchodních tržeb je uspokojivý, ale nic víc. Reálná spotřeba by měla být poměrně slabá ve světle inflace z minulého měsíce (pomineme-li benzín). Ani průmyslová výroba nevykresluje nijak zvlášť růžový obraz růstu v USA. Rozhodnutí Fed příští týden tak může oba indikátory dále ochladit.

Investiční příležitosti

Jestli jste již načerpali dost informací, přišel čas zamyslet se, jak je využít. Pokud máte chuť zapojit se do světa investic, stačí si vybrat svou příležitost.

top