Oficiální data z amerického trhu práce opět pohnula s očekáváními

Dnes Český statistický úřad zveřejní dva údaje z tuzemské ekonomiky. Tím důležitějším bude úvodní odhad červnové inflace. Ta podle naší predikce vzroste v meziročním vyjádření z 2,4 % na rovná 3 % a dostane se tak na samou hranu tolerančního pásma ČNB.

Oficiální data z amerického trhu práce opět pohnula s očekáváními
Tereza Krček
Tereza Krček

Nárůst je dán jednak nižší srovnávací základnou (loni inflace přesně na 2% cíli) a na druhé straně rychlejším zdražováním cen potravin. Předpokládáme však, že se bude jednat o dočasné navýšení inflace na takto vysokou úroveň. Problematičtější z pohledu ČNB ovšem je, že zrychlí i jádrová inflace. Naše prognóza očekává jádrovou inflaci na 3,1 % v červnu, když se ani dosud nepodařilo potlačit cenové tlaky v oblasti služeb. V dalších měsících by sice i jádrová inflace měla mírně poklesnout, ale nadále by se měla nacházet zřetelně nad 2% cílem.

Ve stejný čas budou publikovány květnové statistiky z maloobchodního sektoru. V dubnu se reálné tržby meziročně zvýšily o 5,8 % a v květnu očekáváme, že vzrostou o 5,2 %. Navzdory napjaté geopolitické situaci ve světě důvěra českých spotřebitelů v tuzemskou ekonomiku postupně roste, jak se domácnosti méně obávají budoucnosti a tempo nominálních mezd překonává v letošním roce meziroční inflaci pohybující se v rozmezí 2-3 %.

Reklama

Během dne bude na stránkách České národní banky zveřejněn zápis po zasedání bankovní rady z minulého týdne. Všech 7 členů zvedlo ruku pro stabilitu sazeb, ale bude zajímavé sledovat jejich argumenty zejména s ohledem na vývoj měnové politiky v dalších měsících.

Evropa nabídne nejprve údaje o průmyslových objednávkách z Německa. Trh predikuje v květnu jejich meziměsíční pokles o 0,2 %. Později se dozvíme, jak se během května vyvíjely výrobní ceny v eurozóně. Náš odhad počítá s meziměsíčním poklesem cen o 1,1 %, což by v meziročním vyjádření znamenalo deflaci ve výši -0,2 %. Trh je v tomto případě konzervativnější a očekává meziměsíční snížení cenové hladiny v uvozovkách pouze o 0,6 % a v meziročním srovnání zpomalení inflace ve výrobě z 0,7 % na 0,3 %.

Reklama

Pohled zpět:

Kongres USA včera večer evropského času schválil tzv. „One Big Beautiful Bill Act“, který má výrazně snížit daně (prodloužení daňových škrtů z roku 2017, ale i nové daňové úlevy) a zároveň také omezit některé výdaje (např. v Medicaid či potravinové programy). Donald Trump tak dosáhl jednoho ze svých hlavních cílů, když se vrátil do Bílého domu. Nicméně se odhaduje, že díky tomuto opatření dluh USA může v dalších deseti letech vzrůst o více než 3 bil. USD, což může dále prodražit americký dluh. Očekává se totiž nárůst výnosů 10tiletých dluhopisů, a to může mít negativní dopad na ekonomický růst. V konečném důsledku způsobit také zvýšení splátek z dluhu.

Středeční průzkum ADP o zaměstnanosti v soukromém sektoru finančním trhům na klidu příliš nepřidal, když místo očekávaného vytvoření téměř 100 tis. nových pracovních míst, jich dokonce 33 tis. zaniklo. To naznačovalo možné výraznější ochlazení tamního trhu práce, což implikovalo možné rychlejší uvolnění měnových podmínek. Pravděpodobnost obnovení cyklu uvolňování měnové politiky již na příštím zasedání 30.7. se v tu chvíli zvýšila z 19 % na 25 % a zářijový termín byl vnímán finanční trhy jako téměř jistý (96 %). To ale změnily včerejší oficiální výsledky, když míra nezaměstnanosti neočekávaně poklesla ze 4,2 % na 4,1 % (trh predikoval nárůst na 4,3 %) a vzniklo 147 tis. nových pracovních míst mimo zemědělských sektor (mediánový odhad 106 tis.). Finanční trhy okamžitě přehodnotily situaci a červencovému snížení sazeb aktuálně přisuzují pouze 5% pravděpodobnost a pro září došlo k redukci očekávání na 73 %. Naše prognóza zůstává nezměněna, kdy i nadále očekáváme první snížení sazeb až v prosinci.

Akciovým trhům se včera dařilo, americký index S&P 500 si připsal více než 0,8 % a ani evropské akciové indexy příliš nezaostávaly. Německý DAX vzrostl o 0,6 % a zisk pražského PX činí 0,5 %. Koruna se veze na pozitivní vlně a dnes ráno se pohybuje okolo 24,60 EUR/CZK. Koruně nahrávají poslední data z české ekonomiky, která ukazují na její aktuálně solidní kondici (PMI, výběr daní + obezřetná ČNB). Nicméně rozhodnutí o clech má potenciál s korunou zahoupat, přitom není jisté, že po 9.7. se hustá „celní mlha“, co by se dala krájet, rozpustí. Fázi korekce tak hodnotíme jako poměrně pravděpodobnou.

Reklama

Vědomosti dne

Jak obchodovat s akciemi

Svět velkých financí a tradingu na burzách je nyní otevřenější, než kdy dřív. Investiční strategie, které byly dříve výsadou malé skupiny finančníků, jsou dnes přístupné každému, kdo si zřídí účet u brokera, kterých je celá řada. Než se ale investor vrhne do světa obchodování akcií, měl by znát základní termíny a principy.

Proč cena zlata stále roste?

Zlato je cenný kov, který provází lidstvo po tisíciletí. Vždy bylo symbolem bohatství a napříč věky vždy dokázalo udržet svou hodnotu. A právě v tom spočívá jeho přitažlivost pro investory. Je to aktivum, které dlouhodobě obstálo přes všechny krize a ekonomické turbulence. Proč je zlato dobrá investice a proč jeho cena dlouhodobě roste?

Jak začít investovat

Investování je jedním ze způsobů, jak se účinně bránit proti inflaci a ochránit své peníze. Základem však je, poznat nejprve své možnosti, preference a stanovit si realistická očekávání. Váš investiční plán by měl počítat se třemi základy investování - výnosem, rizikem a likviditou.

Reklama
Reklama