investice.cz /magazín
Vaše investiční příležitosti
Víc než na termíňáku

Ranní zpravodaj: Americké akcie se v pondělí odrazily ode dna

23.04.2024
S&P500akcieburzadow jonesnasdaqusa

Moneta vyplatí z loňského zisku dividendy 4,6 miliardy

23.04.2024
akciebankamonetatržbyčesko

Čistý zisk automobilky GM v prvním čtvrtletí vzrostl o 24,4 procenta

23.04.2024
akcieautotržbyusa

Ranní zpravodaj: Index S&P 500 skončil v pátek pod úrovní 5 000 bodů

22.04.2024
S&P500akcieburzadow jonesnasdaqusa

Komerční bance vzrostl v prvním pololetí zisk o 17,4 procenta

04.08.2021

Čistý zisk Komerční banky vzrostl v prvním pololetí meziročně o 17,4 procenta na 5,258 miliardy korun...

Čistý zisk Komerční banky vzrostl v prvním pololetí meziročně o 17,4 procenta na 5,258 miliardy korun. Provozní výnosy se naopak snížily o 1,8 procenta na 14,805 miliardy. Výsledky jsou podobně jako loni ovlivněny pandemií covidu-19. Banka, jejímž většinovým vlastníkem je francouzská Société Générale, dnes konsolidované hospodářské výsledky oznámila v tiskové zprávě.

Představenstvo banky chce svolat ve čtvrtém čtvrtletí mimořádnou valnou hromadu. Má rozhodnout o rozdělení prozatímní dividendy ze zisků z let 2019 a 2020, které byly zadrženy kvůli regulačním omezením souvisejícím s pandemií. "Vedení společnosti očekává, že provoz KB zůstane ziskový i v roce 2021," uvedla banka.


Komerční bance v prvním pololetí klesly čisté úrokové výnosy o 8,2 procenta na deset miliard, navzdory tomu že objem úvěrů a vkladů se zvýšil. Důvodem je prudký pokles úrokových sazeb v první polovině loňského roku. "Čisté poplatky a provize se zlepšily o 6,3 procenta na 2,8 miliardy Kč, díky oživení ekonomické aktivity a příjmů z křížového prodeje," uvedla banka.


Čistý zisk banky skončil nad odhady analytiků. I celkové výnosy byly lepší než prognózy, řekl ČTK analytik Cyrrusu Tomáš Pfeiler. Za pozitivní považuje fakt, že se bance podařilo snížit provozní náklady. S ohledem na lepší než očekávaný profit akcie KB podle něj těsně po otevření burzy přidaly 1,4 procenta.


Úvěry klientům stouply o 4,7 procenta na 708,1 miliardy korun, hlavně vlivem růstu hypoték, které se zvýšily o 8,9 procenta. Spotřebitelské úvěry naopak kvůli nejistotě a omezením souvisejícím s pandemií poklesly o 0,6 procenta. Vklady klientů se meziročně zvýšily o 11 procent na 996,9 miliardy Kč.


"Převládající nejistota ovlivnila zejména nezajištěné spotřebitelské půjčky a klienti z obchodních segmentů omezovali nebo odkládali své investiční projekty, a tedy požadovali méně dlouhodobého financování," uvedla banka. Hypotéky naopak zůstaly silné, protože je podporovaly nízké úrokové sazby a lidé stále vnímají bydlení jako bezpečné aktivum.


Ke konci června měla banka zhruba 2,244.000 klientů. V meziročním srovnání to byl pokles o 68.000 klientů. Komerční banka patří mezi přední bankovní instituce v ČR i v regionu střední a východní Evropy. Hlavním akcionářem KB je francouzská Société Générale s podílem 60,35 procenta. S akciemi KB se obchoduje na pražské burze.


Société Générale se v letošním druhém čtvrtletí vrátila k zisku 1,44 miliardy eur (36,7 miliardy Kč) po ztrátě 1,26 miliardy eur loni. Hospodaření podpořily nižší náklady na špatné úvěry a oživení v domácí divizi běžných bankovních služeb. Banka nyní očekává, že letos výnosy zvýší ve všech divizích, včetně divize drobných bankovních služeb ve Francii.


Také konkurenčním bankám zisky v Česku rostou. České spořitelně stoupl v prvním pololetí čistý zisk meziročně o 43,4 procenta na 6,6 miliardy korun, Raiffeisenbank o 26 procenta na 1,69 miliardy korun. Monetě Money Bank vzrostl v tomto období konsolidovaný čistý zisk meziročně o stoupl o 19,3 procenta na 1,43 miliardy korun.


Zdroj: ČTK
"Na bankovním trhu jsou patrné dva silné trendy. Jedná se o digitalizaci a postupující regulaci. Digitalizace umožňuje stále více procesů v bankách řídit centrálně. Význam poboček klesá, protože stále více záležitostí lze obstarat na internetu. Tento trend je doprovázen propouštěním bankovních zaměstnanců a zvyšujícím se tlakem na efektivitu. Postupující regulace činí bankovní sektor stále méně prostupným. Banky budou muset narůst do kritické velikosti, aby se jim vyplácelo implementovat nové regulace. Tím bude docházet k uzavírání trhu pro nové hráče. Zároveň bude vytvářen tlak na propojování stávajících struktur."

Štěpán Křeček, hlavní ekonom BHS

Investiční příležitosti

Jestli jste již načerpali dost informací, přišel čas zamyslet se, jak je využít. Pokud máte chuť zapojit se do světa investic, stačí si vybrat svou příležitost.

top