investice.cz /magazín
Vaše investiční příležitosti

Ranní zpravodaj: Index S&P 500 ztratil přibližně 0,2 %

21.06.2024
S&P500akcieburzadow jonesnasdaqusa

Francouzský luxusní koncern LVMH expanduje do restauračního odvětví

21.06.2024
akviziceevropainvestice

Honeywell koupí za 1,9 miliardy USD technologickou firmu CAES Systems

20.06.2024
akviziceinvesticetechnologieusa

Výrobce čipů Nvidia se stal nejhodnotnější firmou na světě

19.06.2024
AIakcieburzanvidia

Kanadská centrální banka včera zvýšila svoji klíčovou úrokovou sazbu o 75 bp.

08.09.2022

Úleva je v nedohlednu – nemovitostní trh utrpěl další šok...

KLÍČOVÉ ÚDAJE ROZHODNUTÍ BOC

  • Bank of Canada včera zvýšila jednodenní sazbu o 75 bazických bodů, v souladu s Očekáváním trhu. To zvyšuje měnověpolitickou sazbu banky na 3,25 %, což je úroveň, kterou jsme neviděli od března 2008 a která je nyní nad rozsahem nominální neutrální sazby (2–3 %).
  • I když uznává, že inflace se v červenci zmírnila vzhledem k poklesu cen benzínu, "... Rada guvernérů stále soudí, že měnověpolitická úroková sazba bude muset dále růst... Rada guvernérů je rozhodná ve svém závazku vůči cenové stabilitě a bude i nadále přijímat opatření podle potřeby k dosažení 2% inflačního cíle."
  • Celková inflace sice mírně klesla, ale růst jádrových cen má podle většiny měřítek stále vyšší trend. Zvýšená inflační očekávání spotřebitelů a podniků jsou současně hrozbou, protože se mohou zakotvit, pokud zůstane inflace déle a výrazně nad 2% cílem.
  • Navzdory tomu, že růst reálného HDP ve 2. čtvrtletí zaostal za očekáváním banky, BoC zůstává toho názoru, že "... Kanadská ekonomika nadále funguje v převisu poptávky a trh práce zůstává napjatý." S odvoláním na překonání výkonnosti ve spotřebě a obchodních investicích ve druhém čtvrtletí se banka domnívá, že přísnější měnová politika v Kanadě je nezbytná k tomu, aby poptávka více odpovídala nabídce. A zatímco uznává slabost kanadského trhu s bydlením, banka tento stav komentovala následovně: "... po neudržitelném růstu během pandemie se stáhl podle očekávání."


KOMENTÁŘ

Další monstrózní zvýšení v září podporuje narativ banky, že inflace je na prvním místě a udělá vše, co je v jejích silách, aby ji porazila. A pokud jsou v jejím odhodlání nějaké trhliny, z dnešního prohlášení nejsou patrné. To znamená, že důsledky pro kanadskou ekonomiku se začínají projevovat v dočasných extrémech: Zdá se, že inflace dosáhla vrcholu a očekává se, že bude mít tendenci tendovat niž, protože měsíční data konvergují k typičtějším úrovním. Zatímco ceny komodit se výrazným

způsobem podílejí na tomto příběhu, svou roli hraje také uvolnění globálních dodavatelských řetězců a zmírnění poptávky po zboží. V tomto kontextu byl růst reálného HDP v květnu a červnu slabý a bleskový odhad kanadského statistického úřadu naznačuje, že se v červenci sníží. Ve skutečnosti sledujeme růst reálného HDP ve 3. čtvrtletí kolem 1% anualizovaně, což je méně než prognóza banky druhé čtvrtletí v řadě. Velkou součástí tohoto příběhu je probíhající korekce trhu s bydlením, jejíž širší ekonomické dopady budou s pokračujícím růstem sazeb stále patrnější.

DŮSLEDKY

Při pohledu do budoucna bude práce Rady guvernérů mnohem těžší. Hospodářský růst zjevně zpomaluje a trvalé zpřísňování měnové politiky to jen zhorší. Očekáváme, že kanadská ekonomika v první polovině roku 2023 spadne do mírné recese, a to především v důsledku probíhající korekce na kanadském trhu s bydlením.

Investiční příležitosti

Jestli jste již načerpali dost informací, přišel čas zamyslet se, jak je využít. Pokud máte chuť zapojit se do světa investic, stačí si vybrat svou příležitost.

top