investice.cz /magazín
Vaše investiční příležitosti

Lékárny Pilulka loni zvýšily svou ztrátu

29.05.2024
akcieprodejtržbyčesko

Poptávka po iPhonech v Číně oživuje

28.05.2024
appleprodejčína

Japonské automobilky vyvinou nové motory upravené pro elektromobily

28.05.2024
EVautojaponskovýroba

Ranní zpravodaj: Očekávání ohledně snížení úrokových sazeb

27.05.2024
akcieburzaekonomikainflaceusa

Jaderná elektrárna Dukovany chce zvýšit výkon a vyrobit víc elektřiny

26.01.2024

Elektrárna možnost zvýšení výkonu analyzovala přes pět let...

Jaderná elektrárna Dukovany letos zvýší svůj výkon o 2,3 procenta. Umožní to zvýšení teploty v primárním okruhu. Elektrárna možnost zvýšení výkonu analyzovala přes pět let. Využije k tomu projektovou rezervu. Na konci procesu by výroba měla vzrůst o více než 300.000 MWh. Novinářům to dnes řekl ředitel Jaderné elektrárny Dukovany Roman Havlín.

Teplota v primárním okruhu vzroste o 0,9 stupně Celsia na 300,4 stupně Celsia na výstupu z reaktoru. Výkon se bude navyšovat postupně při plánovaných odstávkách. Zvýšená výroba podle ředitele odpovídá spotřebě asi 100.000 českých domácností. "Projekt probíhá poměrně dlouho, přípravy určitě více než pět let. Je to zejména o bezpečnostních analýzách, drobných technických úpravách a různých výpočtech," řekl Havlín. Zvýšení teploty podle něho nezvýší spotřebu vody, kterou elektrárna potřebuje.

V úhrnu letos ČEZ v Jaderné elektrárně Dukovany vydá za obnovu zařízení asi 3,3 miliardy korun, meziročně víc. Loni se elektrárna modernizovala za více než dvě miliardy. Investicemi chce společnost zajistit, aby bylo možné provozovat dukovanské bloky nejméně 60 let, tedy do roku 2047.

Součástí modernizace je zavedení paliva nové generace, prodloužení palivových cyklů nebo čištění klíčových tepelných výměníků.

Zásobu paliva má jaderná elektrárna na tři roky. Dokončuje zvýšení kapacit jeho skladů. "Získáme další rok a půl až dva roky zásoby paliva navíc a ještě máme ve skladu nějaký potenciál pro další zvýšení (kapacity), takže ve finále, pokud se rozhodneme zvýšit zásoby, by zde bylo palivo až na šest roků provozu všech čtyř bloků," řekl Havlín. Podle loni uzavřené smlouvy bude dodavatelem paliva i americká společnost Westinghouse. "První dovoz do elektrárny očekáváme na konci letošního roku. Celý letošní rok a část příštího roku bude probíhat licencování s tím, že palivo od Westinghouse bychom chtěli zavést poprvé na konci příštího roku," řekl Havlín.

Dosud se v dukovanské elektrárně používalo palivo od firmy TVEL z ruského státního holdingu Rosatom. Dodávky jsou pode Havlína plněny a smlouva se společností dál platí. "Kontrakt je ještě na několik roků a my jsme ho dokonce navýšili tak, abychom si sklad naplnili a udělali si větší rezervu," řekl Havlín.

Česko má v současnosti šest jaderných bloků ve dvou elektrárnách, vedle Dukovan také v jihočeském Temelíně. Čtyři bloky Dukovan byly postupně zprovozněné v letech 1985 až 1987. Od 19. ledna je třetí z nich v plánované odstávce. Odstávky dalších bloků by měly začít na konci května, v polovině srpna a na konci prosince. Potrvají podle Havlína 72 až 78 dní.

Vloni elektrárna vyrobila 14,3 TWh, výrobní hranici 14 TWh její dodávky převýšily potřinácté. Jaderná elektrárna Temelín překonala v roce 2023 podruhé za sebou hranici výroby 16 TWh.


Zdroj: ČTK

Investiční příležitosti

Jestli jste již načerpali dost informací, přišel čas zamyslet se, jak je využít. Pokud máte chuť zapojit se do světa investic, stačí si vybrat svou příležitost.

top