investice.cz /magazín
Vaše investiční příležitosti

Lékárny Pilulka loni zvýšily svou ztrátu

29.05.2024
akcieprodejtržbyčesko

Poptávka po iPhonech v Číně oživuje

28.05.2024
appleprodejčína

Japonské automobilky vyvinou nové motory upravené pro elektromobily

28.05.2024
EVautojaponskovýroba

Ranní zpravodaj: Očekávání ohledně snížení úrokových sazeb

27.05.2024
akcieburzaekonomikainflaceusa

Goldman Sachs má o 62 procent nižší zisk

19.07.2023

Důvodem byly mimořádné odpisy a nižší objem obchodů...

Americké bance Goldman Sachs Group klesl ve druhém čtvrtletí čistý zisk na 1,07 miliardy USD (22,8 miliardy Kč) z loňských srovnatelných 2,79 miliardy USD. Důvodem byly mimořádné odpisy a nižší objem obchodů v divizi investičního bankovnictví. Banka o tom dnes informovala ve zprávě o výsledcích hospodaření.

Čisté výnosy klesly o osm procent na téměř 11 miliard USD, zatímco poplatky z investičního bankovnictví se snížily o 20 procent na 1,43 miliardy USD. Výnosy z obchodování s cennými papíry s pevným výnosem, měnami a komoditami byly nižší o 26 procent, výnosy z obchodování s akciemi zůstaly téměř beze změny.

Americká centrální banka (Fed) už desetkrát zvýšila základní úrok, což vyvolává obavy o další vývoj ekonomiky. Mnoho manažerů předpovídá ve druhé polovině roku zpomalení růstu, a to je i jeden z důvodů, proč ochladla aktivita na trhu fúzí a akvizic.

Goldman Sachs ve čtvrtletí zaúčtoval odpis 504 milionů USD v souvislosti se snížením hodnoty společnosti GreenSky, která zprostředkovává spotřebitelské půjčky na zlepšení bydlení. Goldman firmu v roce 2021 koupil za 2,24 miliardy USD a transakci uzavřel před rokem.

Generální ředitel banky David Solomon v dubnu analytikům řekl, že GreenSky je dobrý byznys, ale banka vzhledem ke svým strategickým prioritám nemusí být v dlouhodobém horizontu nejlepším vlastníkem těchto aktivit. Goldman také zaúčtoval odpisy 485 milionů USD související s investicemi do realit.

Zpráva o hospodaření Goldman Sachs uzavírá výsledkové období velkých amerických bank. Zprávy bank byly příznivé, poukázaly na odolnou ekonomiku, ale také přinesly další důkaz toho, že vysoké náklady na úvěry začnou koncem letošního roku mít negativní dopad na poptávku po úvěrech, upozornila agentura Reuters.

Konkurenční banka Morgan Stanley v úterý uvedla, že její výnosy z investičního bankovnictví byly v souladu s loňským rokem. Obchodování ale bylo slabší.

Analytici vidí další výhled optimisticky a věří, že pokračující oživení na akciových trzích podpoří uzavírání obchodů a přiměje více zájemců, aby v nadcházejících měsících uskutečnili primární nabídku akcií. Překážkou však stále zůstává nejistota ohledně vývoje ekonomiky, globální aktivita na trhu fúzí a akvizic ve druhém čtvrtletí klesla meziročně o 36 procent.


Zdroj: ČTK

Investiční příležitosti

Jestli jste již načerpali dost informací, přišel čas zamyslet se, jak je využít. Pokud máte chuť zapojit se do světa investic, stačí si vybrat svou příležitost.

top