investice.cz /magazín
Vaše investiční příležitosti

Ranní zpravodaj: Akcie zakončily středeční zkrácenou prázdninovou seanci na vysoké úrovni

04.07.2024
S&P500akcieburzadow jonesnasdaqusa

Optimální investiční portfolio podle Goldman Sachs

04.07.2024
AIakciedluhopisyekonomikainflaceinvestice

Ranní zpravodaj: Ochlazení na americkém trhu práce by mohlo být počátkem znepokojivějšího trendu

03.07.2024
akcieprácetržbyusa

Emise Googlu za posledních pět let vzrostly o polovinu

03.07.2024
AIecogoogle

General Motors oznámil program zpětného odkupu akcií za šest miliard dolarů

11.06.2024

Aktuálně oznámený program zpětného výkupu akcií je druhý za posledních 12 měsíců...

Americký výrobce automobilů General Motors (GM) dnes oznámil zahájení programu zpětného odkupu akcií v hodnotě šest miliard dolarů (138 miliard Kč). Schválilo to představenstvo, stojí v tiskové zprávě. Automobilka tak navazuje na předchozí zpětný odkup akcií v hodnotě deset miliard dolarů (230 miliard Kč) oznámený loni v listopadu.

"Investice GM do vlastních značek a produktového portfolia v posledních letech, stejně jako provozní disciplína společnosti, přinášejí trvale vyrovnaně vysoký růst tržeb, marží i volné hotovosti," prohlásil viceprezident a finanční ředitel GM Paul Jacobson. Firma je podle něj zisková v segmentu spalovacích motorů, ale stále zvyšuje ziskovost i na trhu elektromobilů.

Společnosti přikračují ke zpětnému odkupu akcií, jímž vrací část peněz akcionářům, pokud mají zásobu finanční hotovosti a nemají pro ni náležitě výhodné investiční využití. Namísto neproduktivních investic si tak předcházejí akcionáře, zvyšují hodnotu svých akcií a tím si otevírají cestu k případnému budoucímu levnějšímu získání nového kapitálu.

Aktuálně oznámený program zpětného výkupu akcií je druhý za posledních 12 měsíců a čtvrtý od ledna 1997. Zatímco třetí program mířil na rekordních deset miliard, první dva vykupovaly akcie shodně po 2,5 miliardy USD.

Čistý zisk GM v prvním čtvrtletí letošního roku vzrostl o 24,4 procenta na 2,97 miliardy USD (68,5 miliardy Kč). Hospodaření podpořila poptávka po vozech se spalovacím motorem, zvláště pickupů a dalších modelů s vyšší ziskovostí.


Zdroj: ČTK

Investiční příležitosti

Jestli jste již načerpali dost informací, přišel čas zamyslet se, jak je využít. Pokud máte chuť zapojit se do světa investic, stačí si vybrat svou příležitost.

top