investice.cz /magazín
Vaše investiční příležitosti

Ranní zpravodaj: Akcie zakončily středeční zkrácenou prázdninovou seanci na vysoké úrovni

04.07.2024
S&P500akcieburzadow jonesnasdaqusa

Optimální investiční portfolio podle Goldman Sachs

04.07.2024
AIakciedluhopisyekonomikainflaceinvestice

Ranní zpravodaj: Ochlazení na americkém trhu práce by mohlo být počátkem znepokojivějšího trendu

03.07.2024
akcieprácetržbyusa

Emise Googlu za posledních pět let vzrostly o polovinu

03.07.2024
AIecogoogle

Druhá inflační vlna není na obzoru. Inflace se vrací ke svému cíli

11.06.2024

Z meziročního pohledu dosáhla míra inflace v květnu na úroveň 2,6 procenta...

Z meziročního pohledu dosáhla míra inflace v květnu na úroveň 2,6 procenta, což bylo o 0,3 procentního bodu méně než v dubnu. Inflace se nadále drží ve svém tolerančním pásmu a přiblížila se k inflačnímu cíli ve výši 2,0 procenta. Vzhledem k tomuto vývoji lze očekávat, že Česká národní banka bude dál snižovat úrokové sazby. Tempo snižování se však zřejmě zpomalí a nově budou úrokové sazby klesat jen o 0,25 procentního bodu.

Zatímco ceny zboží jsou pod kontrolou a meziročně narůstají pouze o 0,9 procenta, ceny služeb se zvyšují o 5,3 procenta. U vybraných potravin došlo k prohloubení poklesu cen. Například cena mouky meziročně klesla o 23,5 procenta, přičemž o měsíc dříve to bylo pouze o 19,1 procenta. Podobný vývoj byl zaznamenán i u masa, vajec či ovoce. Přesto ceny stravovacích služeb vzrostly o 7,5 procenta.

Mnohým lidem dělají vrásky na čele zvyšující se ceny vodného o 10,9 procenta, stočného o 10,5 procenta či elektřiny o 11,1 procenta. Naopak potěšující je pokles cen zemního plynu o 6,6 procenta či tuhých paliv o 3,9 procenta. Květen přinesl meziroční zdražení pro řidiče. Ceny pohonných hmot a olejů vzrostly o 10,8 procenta. Rovněž si připlatili milovníci neřestí za lihoviny o 6,1 procenta, za pivo o 6,3 procenta a za tabákové výrobky o 7,3 procenta.


Štěpán Křeček, hlavní ekonom BHS

„Po dubnovém zrychlení tempa růstu spotřebitelských cen přinesla květnová data zklidnění. Inflace by se měla po celý letošní rok udržovat ve svém tolerančním pásmu. Spotřebitelské ceny v následujících měsících by dokonce měly mírně zpomalovat tempo svého růstu.“

Štěpán Křeček, hlavní ekonom BHS

Investiční příležitosti

Jestli jste již načerpali dost informací, přišel čas zamyslet se, jak je využít. Pokud máte chuť zapojit se do světa investic, stačí si vybrat svou příležitost.

top