investice.cz /magazín
Vaše investiční příležitosti

ČR se dostává do mzdově inflační spirály

29.05.2023
ekonomikainflacečesko

Škoda Auto nebude muset propouštět

29.05.2023
prácečeskoškoda

JP Morgan propustí 1000 zaměstnanců převzaté First Republic

26.05.2023
bankapráceusa

Neuralink vyvíjející mozkové čipy může zahájit testování na lidech

26.05.2023
regulacetechnologieusa

Čistý zisk výrobce počítačů Lenovo stoupl o 65 procent

04.11.2021

Největšímu světovému výrobci osobních počítačů Lenovo Group vzrostl ve druhém fiskálním čtvrtletí čistý zisk...

Největšímu světovému výrobci osobních počítačů Lenovo Group vzrostl ve druhém fiskálním čtvrtletí čistý zisk o 65 procenta na 512 milionů USD (11,3 miliardy Kč). Zisk i tržby byly rekordní díky vysokému výkonu u všech hlavních aktivit firmy. Společnost ale současně v dnešním prohlášení varovala, že problémem nadále zůstává globální nedostatek čipů.

Vysoká poptávka po počítačích podpořená prací z domova v době pandemie však pomalu slábne, a tempo růstu zisku bylo nejpomalejší za poslední tři čtvrtletí. Tržby za tři měsíce do konce září stouply o 23 procent na 17,9 miliardy USD.


Firma uvedla, že se jí daří růst rychleji než trh díky tomu, že si zajistila více dodávek součástek, než konkurence. Přiznala ale, že nedostatek čipů způsobuje zpoždění v plnění objednávek a značný nárůst nevyřízených objednávek u osobních počítačů, chytrých telefonů a serverů.


Výzkumná společnost Gartner minulý měsíc uvedla, že růst celosvětových dodávek osobních počítačů za tři měsíce do konce září zpomalil, protože zmírnění antivirových opatření přimělo spotřebitele přesunou výdaje na jiné priority. Nedostatek čipů také omezuje dodávky notebooků.


Firma Lenovo si podle Gartnera udržela titul největšího světového dodavatele osobních počítačů podle dodávek. Ve třetím čtvrtletí měla na globálním trhu podíl 23,7 procenta.


Společnost také ve čtvrtletí zvýšila své investice do výzkumu a vývoje o 60 procent. Jejím cílem je v příštích třech letech zdvojnásobit investice do výzkumu a vývoje.


Akcie společnosti však po dnešním zveřejnění výsledků hospodaření klesly. Podle analytiků to odráží obavy trhu, jak nedostatek polovodičů, který negativně zasáhl výrobu řady zboží od automobilů po domácí spotřebiče, ovlivní celosvětové dodávky osobních počítačů, napsala agentura Reuters.


Zdroj: ČTK

Štěpán Křeček, hlavní ekonom BHS

„Lenovo je čínská technologická společnost specializující se na stolní počítače, notebooky, tablety, smartphony, servery, paměťová zařízení či chytré televize.“

Štěpán Křeček, hlavní ekonom BHS

Investiční příležitosti

Jestli jste již načerpali dost informací, přišel čas zamyslet se, jak je využít. Pokud máte chuť zapojit se do světa investic, stačí si vybrat svou příležitost.

top