investice.cz /magazín
Vaše investiční příležitosti
Víc než na termíňáku

Microsoft investuje do AI firmy G42

16.04.2024
AIakviziceinvesticemicrosofttechnologie

Zisk Bank of America ve čtvrtletí klesl

16.04.2024
akciebankatržbyusa

Odbyt smartphonů ve čtvrtletí vzrostl

15.04.2024
applesamsungsvěttechnologie

Ranní zpravodaj: Americké akcie se ve čtvrtek odrazily výše od posledního výprodeje

12.04.2024
S&P500akcieburzadow jonesnasdaqusa

Čistý zisk Monety vzrostl meziročně o více než dvě pětiny na 4,1 miliardy Kč

27.10.2022

Provozní výnosy vzrostly o 11,6 procenta na 9,1 miliardy Kč. Banka to dnes uvedla v tiskové zprávě...

Čistý zisk Monety Money Bank za první tři čtvrtletí letošního roku stoupl meziročně o 42,3 procenta na 4,1 miliardy korun. Provozní výnosy vzrostly o 11,6 procenta na 9,1 miliardy Kč. Banka to dnes uvedla v tiskové zprávě.

Provozní zisk Monety za prvních devět měsíců letošního roku stoupl meziročně o 22,3 procenta na pět miliard korun. Návratnost hmotného kapitálu dosáhla 20,6 procenta v porovnání s 14,4 procenta za stejné období loňského roku.

Dobré hospodářské výsledky podpořil pozitivní vývoj úrokových sazeb, stabilní provozní náklady a příznivé náklady na riziko, uvedla banka.

Čistý úrokový výnos Monety za první tři čtvrtletí vzrostl meziročně o 14,6 procenta, a to díky vyšším výnosům z úvěrových produktů. Čistý výnos z poplatků a provizí stoupl o 9,3 procenta. Ostatní provozní výnosy banky klesly o 26,7 procenta, což bylo způsobeno především poklesem výnosů z finančních operací.

S bilanční sumou přes 371 miliard Kč patří Moneta Money Bank mezi největší bankovní domy v Česku. Týkala by se jí proto zamýšlená daň z mimořádných zisků. Takzvanou windfall tax navrhlo ministerstvo financí jako šedesátiprocentní daňovou přirážku na nadměrný zisk. Ten odpovídá podle návrhu rozdílu mezi základem daně a průměrem nákladů základu daně za poslední čtyři roky navýšeného o 20 procent. Návrh vlády zatím Parlament neschválil, daň se zřejmě bude uplatňovat až na zisky v příštím roce.

Výnos z daně má vládě sloužit k pokrytí mimořádných nákladů, které stát bude mít v souvislosti se zastropováním cen energií. Daň by měly platit energetické, petrolejářské či těžební firmy a právě banky.

Čistý zisk všech bank a spořitelen podle České národní banky v prvním pololetí meziročně stoupl o 23,6 miliardy na 54,61 miliardy korun. Výsledky za letošní třetí kvartál kromě Monety zveřejnila z velkých bank působících v Česku ještě česká a slovenská UniCredit Bank. Té čistý zisk za prvních devět měsíců stoupl meziročně o 26 procent na 6,62 miliardy korun (267 milionů eur).

Moneta Money Bank, dříve GE Money Bank, měla na konci letošního třetího čtvrtletí 1,5 milionu klientů, což z ní dělá čtvrtou největší banku v Česku, a 2799 zaměstnanců. Banka je zároveň jednou z největších firem obchodovaných na pražské burze.

Největším akcionářem Monety je finanční skupina PPF. Ta usilovala o spojení Monety se svou skupinou Air Bank. Transakci o spojení částí PPF, kam patří Air Bank, český a slovenský Home Credit a společnost Benxy (Zonky), s Moneta Money Bank schválili akcionáři Monety v prosinci 2021. Plán padl letos na jaře. PPF a Moneta tehdy jako důvod uvedly negativní vývoj ekonomiky, který mění parametry původně zamýšleného sloučení, nebo změny požadavků centrální banky na kapitálovou vybavenost bank v ČR.


Zdroj: ČTK

Investiční příležitosti

Jestli jste již načerpali dost informací, přišel čas zamyslet se, jak je využít. Pokud máte chuť zapojit se do světa investic, stačí si vybrat svou příležitost.

top