investice.cz /magazín
Vaše investiční příležitosti
Víc než na termíňáku

Tesla uvedla elektrický pick-up Cybertruck

01.12.2023
EVautotechnologietesla

ECB klade na Société Générale kvůli riziku přísnější požadavky

01.12.2023
bankaevroparegulace

Ranní zpravodaj: Americké akcie byly ve středu smíšené

30.11.2023
S&P500akcieburzadow jonesnasdaq

Vista Outdoor odmítl nabídku na spojení s českou Colt CZ

30.11.2023
CZGakviziceinvestice

Čistý zisk Monety vzrostl meziročně o více než dvě pětiny na 4,1 miliardy Kč

27.10.2022

Provozní výnosy vzrostly o 11,6 procenta na 9,1 miliardy Kč. Banka to dnes uvedla v tiskové zprávě...

Čistý zisk Monety Money Bank za první tři čtvrtletí letošního roku stoupl meziročně o 42,3 procenta na 4,1 miliardy korun. Provozní výnosy vzrostly o 11,6 procenta na 9,1 miliardy Kč. Banka to dnes uvedla v tiskové zprávě.

Provozní zisk Monety za prvních devět měsíců letošního roku stoupl meziročně o 22,3 procenta na pět miliard korun. Návratnost hmotného kapitálu dosáhla 20,6 procenta v porovnání s 14,4 procenta za stejné období loňského roku.

Dobré hospodářské výsledky podpořil pozitivní vývoj úrokových sazeb, stabilní provozní náklady a příznivé náklady na riziko, uvedla banka.

Čistý úrokový výnos Monety za první tři čtvrtletí vzrostl meziročně o 14,6 procenta, a to díky vyšším výnosům z úvěrových produktů. Čistý výnos z poplatků a provizí stoupl o 9,3 procenta. Ostatní provozní výnosy banky klesly o 26,7 procenta, což bylo způsobeno především poklesem výnosů z finančních operací.

S bilanční sumou přes 371 miliard Kč patří Moneta Money Bank mezi největší bankovní domy v Česku. Týkala by se jí proto zamýšlená daň z mimořádných zisků. Takzvanou windfall tax navrhlo ministerstvo financí jako šedesátiprocentní daňovou přirážku na nadměrný zisk. Ten odpovídá podle návrhu rozdílu mezi základem daně a průměrem nákladů základu daně za poslední čtyři roky navýšeného o 20 procent. Návrh vlády zatím Parlament neschválil, daň se zřejmě bude uplatňovat až na zisky v příštím roce.

Výnos z daně má vládě sloužit k pokrytí mimořádných nákladů, které stát bude mít v souvislosti se zastropováním cen energií. Daň by měly platit energetické, petrolejářské či těžební firmy a právě banky.

Čistý zisk všech bank a spořitelen podle České národní banky v prvním pololetí meziročně stoupl o 23,6 miliardy na 54,61 miliardy korun. Výsledky za letošní třetí kvartál kromě Monety zveřejnila z velkých bank působících v Česku ještě česká a slovenská UniCredit Bank. Té čistý zisk za prvních devět měsíců stoupl meziročně o 26 procent na 6,62 miliardy korun (267 milionů eur).

Moneta Money Bank, dříve GE Money Bank, měla na konci letošního třetího čtvrtletí 1,5 milionu klientů, což z ní dělá čtvrtou největší banku v Česku, a 2799 zaměstnanců. Banka je zároveň jednou z největších firem obchodovaných na pražské burze.

Největším akcionářem Monety je finanční skupina PPF. Ta usilovala o spojení Monety se svou skupinou Air Bank. Transakci o spojení částí PPF, kam patří Air Bank, český a slovenský Home Credit a společnost Benxy (Zonky), s Moneta Money Bank schválili akcionáři Monety v prosinci 2021. Plán padl letos na jaře. PPF a Moneta tehdy jako důvod uvedly negativní vývoj ekonomiky, který mění parametry původně zamýšleného sloučení, nebo změny požadavků centrální banky na kapitálovou vybavenost bank v ČR.


Zdroj: ČTK

Investiční příležitosti

Jestli jste již načerpali dost informací, přišel čas zamyslet se, jak je využít. Pokud máte chuť zapojit se do světa investic, stačí si vybrat svou příležitost.

top