investice.cz /magazín
Vaše investiční příležitosti
Víc než na termíňáku

Microsoft investuje do AI firmy G42

16.04.2024
AIakviziceinvesticemicrosofttechnologie

Zisk Bank of America ve čtvrtletí klesl

16.04.2024
akciebankatržbyusa

Odbyt smartphonů ve čtvrtletí vzrostl

15.04.2024
applesamsungsvěttechnologie

Ranní zpravodaj: Americké akcie se ve čtvrtek odrazily výše od posledního výprodeje

12.04.2024
S&P500akcieburzadow jonesnasdaqusa

České akcie zatím nesmazaly ztráty z doby pandemické paniky

12.02.2021

Akcie na pražské burze ještě zatím neumazaly ztráty způsobené pandemií...

Akcie na pražské burze ještě zatím neumazaly ztráty způsobené pandemií. Pražskému indexu PX chybí ještě čtyři procenta na hodnoty před 20. únorem, kdy na trhy přišla panika. Český akciový index dosáhl svého dna loni 18. března při poklesu o 37 procent na 690 bodů. Současné hodnoty kolem 1058 bodů přestavují nárůst o 53 procent.

Nejvíce pandemii odnášely akcie bankovních domů, které musí bojovat s poklesem svého zisku a nárůstu nesplácených úvěrů. Například hodnota akcií Komerční banky spadla z 800 Kč na 465 korun, tedy o 41 procent. Nyní se obchoduje za 680 korunách.


Investujte do akcií   Druhy akcií    Splatnost akcií   Akcie - co bude dál


Zajímavě se vyvíjel kurz antivirové společnosti Avast. Při únorové panice klesla cena jejich akcií z 135 korun k 80 Kč. Nicméně celosvětový zájem o home office a nákupů firemních počítačů s antivirovým softwarem dokázal vystřelit během dalšího čtvrtletí cenu Avastu na 175 Kč, tedy o třetinu výše, než byla v únoru.


Evropské akciové trhy dokázaly jen sotva vymazat ztráty z února a března 2020 až nyní v letošním lednu. Německý index DAX je jen o dvě procenta výše. Celoevropský EuroStoxx, který reprezentuje 50 největších evropských firem, je stále v čtyřprocentní ztrátě. Logicky se nedařilo například výrobci letadel Airbus (minus 31 procent). Naopak společnost na dovoz jídla, německá Delivery Hero (v ČR jim patří DámeJídlo) dokázala od vypuknutí pandemie posílit o zhruba 70 procent.


Koronavirová panika na burzách se plně rozpoutala 20. února 2020. Do té doby akciové trhy od začátku roku 2020 mírně posilovaly. Americké akcie, měřené indexem S&P, si své dno našly až o měsíc později a celkovým poklesem o 34 procent od vypuknutí výprodejů. Z velkých společností třeba Boeing i po roce ztrácí 37 procent. Naopak nejhodnotnější firma světa Apple i díky výbornému marketingu posílila od vzniku pandemie o 69 procent.


Farmaceutická společnost Moderna byla v únoru 2020 na cenách okolo 20 dolarů. Zprávy, že by mohla být jedním tvůrců vakcíny, zvýšily její cenu do listopadu na čtyřnásobek. Ovšem nyní, když se jejich vakcínou už i očkuje v ČR, je na 183 dolarech, tedy o 815 procent výše. Koronavir vytvořil i dalšího 'šampióna' s růstem o 311 procent. Jde o ZOOM Video Communications, kterou lidé hojně používají k videokonferencím.


Zdroj: ČTK"Ceny akcií neodráží současný stav věcí, ale vyhlíží budoucí vývoj. Po vzniku celé řady vakcín proti koronaviru mnozí investoři uvěřili, že je jen otázkou času, kdy se s pandemií vypořádáme. Chtějí proto mít nakoupené akcie, které v éře obnovy ekonomiky po koronaviru zřejmě budou dál narůstat na ceně."

Štěpán Křeček, hlavní ekonom BHS

Investiční příležitosti

Jestli jste již načerpali dost informací, přišel čas zamyslet se, jak je využít. Pokud máte chuť zapojit se do světa investic, stačí si vybrat svou příležitost.

top