investice.cz /magazín

Vaše investiční příležitosti

Automobilka Ferrari loni zvýšila hrubý zisk o 16 procent

05.02.2023
autoferraritržby

Zisk Fordu kvůli nedostatku čipů a dalších dílů klesl o 89,4 %

04.02.2023
autofordtržby

Čtvrtletní tržby Applu poprvé za téměř čtyři roky klesly

03.02.2023
appletechnologietržby

Moneta Money Bank loni zvýšila čistý zisk o 30,2 %

03.02.2023
bankamonetatržbyčesko

Cena plynu pro evropský trh uzavřela na rekordních 257 eur za megawatthodinu

19.08.2022

Velkoobchodní cena plynu pro evropský trh po zprávě o třídenním přerušení dodávek plynovodem Nord Stream 1...

Velkoobchodní cena plynu pro evropský trh po zprávě o třídenním přerušení dodávek plynovodem Nord Stream 1 uzavřela na dalším rekordu. Cena klíčového termínového kontraktu na plyn s dodáním v září ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku vzrostla o 6,8 procenta a zakončila obchodování na 257,40 eura (zhruba 6340 Kč) za megawatthodinu (MWh). Před rokem se pohybovala pod 30 eury za MWh.

Nord Stream 1 přepravuje plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře a je hlavní trasou pro dodávky ruského plynu do Evropské unie. Ruská plynárenská společnost Gazprom dnes vpodvečer oznámila, že dodávky tímto plynovodem se od 31. srpna do 2. září kvůli údržbě zcela zastaví. Dodala, že pokud nenastanou žádné problémy, bude přeprava plynu obnovena na současnou sníženou úroveň 33 milionů metrů krychlových denně.

Ruský podnik sdělil, že s ním na údržbě kompresorové stanice Portovaja, která je součástí plynovodu Nord Stream 1 a nachází se poblíž finských hranic, bude spolupracovat německá firma Siemens Energy.

Situace na trhu s plynem se zkomplikovala, když Rusko v únoru zahájilo útok na Ukrajinu, na což Evropská unie reagovala sérií protiruských sankcí. V důsledku růstu cen plynu se tento týden v Evropě vyšplhaly na rekordní hodnoty i ceny elektřiny. Růst cen energií tlačí v evropských zemích vzhůru inflaci a zvyšuje náklady domácností i podniků.


Zdroj: ČTK

„V současné době pozorujeme až šestinásobný nárůst ceny elektřiny, a dokonce sedminásobný nárůst ceny plynu na některých burzách oproti loňskému roku. V případě, že takto vysoké burzovní ceny přetrvají delší dobu, budou se postupně přenášet do koncových účtů domácností a firem. To by v krajním případě mohlo vést zhruba k tří až čtyřnásobnému zvýšení koncových cen za elektřinu a pěti až šestinásobnému zvýšení koncových cen za plyn. Domácnost, která v minulosti platila 1 000 korun za elektřinu a 1 000 korun za plyn měsíčně, by tak při stejné spotřebě mohla nově platit celkem až 10 000 korun měsíčně. Onen nárůst ve výši až 8 000 korun za měsíc by však mnohé domácnosti neutáhly, a to ani při podpoře, která je nyní ze strany státu plánována.“

Štěpán Křeček, hlavní ekonom BHS

Investiční příležitosti

Jestli jste již načerpali dost informací, přišel čas zamyslet se, jak je využít. Pokud máte chuť zapojit se do světa investic, stačí si vybrat svou příležitost.

top