investice.cz /magazín
Vaše investiční příležitosti

Lékárny Pilulka loni zvýšily svou ztrátu

29.05.2024
akcieprodejtržbyčesko

Poptávka po iPhonech v Číně oživuje

28.05.2024
appleprodejčína

Japonské automobilky vyvinou nové motory upravené pro elektromobily

28.05.2024
EVautojaponskovýroba

Ranní zpravodaj: Očekávání ohledně snížení úrokových sazeb

27.05.2024
akcieburzaekonomikainflaceusa

British American Tobacco v ČR loni vzrostl zisk o 147 procent

09.10.2023

Společnost distribuuje značky cigaret Lucky Strike, Viceroy, Rothmans a HB...

České pobočce tabákové společnosti British American Tobacco (BAT) v minulém roce vzrostl zisk o 147 procent na 215 milionů korun. Tržby společnost vzrostly o 6,4 procenta na 16,6 miliardy korun. Vyplývá to z výroční zprávy společnosti. Společnost distribuuje značky cigaret Lucky Strike, Viceroy, Rothmans a HB. Na českém trhu prodává také zařízení na zahřívaný tabák glo, elektronické cigarety Vuse nebo nikotinové sáčky značky Velo. Firma ve výroční zprávě uvádí, že má na českém trhu podíl 22,5 procenta.

Společnosti výrazně rostl zisk i předloni, kdy se oproti roku 2020 meziročně zvýšil o 143 procent na více než 87 milionů korun, tedy v podobné míře jako v roce 2022. Pokračuje také trend poklesu prodejů klasických cigaret. Podle výroční zprávy v roce 2022 se objem prodejů značek společnosti snížil meziročně o pět procent. V roce 2021 klesl meziročně o šest procent.

Podle BAT je trend poklesu prodejů klasických cigaret spojený s nárůstem ostatních kategorií nikotinových produktů a také s omezením prodejů na hranicích, protože se postupně snižují rozdíly mezi cenami v ČR a v zahraničí. Lídrem na českém trhu podle společnosti zůstává značka Rothmans s podílem 13,6 procenta, meziročně podíl značky vzrostl o více než šest procentních bodů.

Zařízení na zahřívaný tabák prodává BAT na českém trhu od roku 2018. Oproti roku 2021 loni prodeje vzrostly o 162 procent, uvádí výroční zpráva. Firma očekává, že i kvůli zvyšování spotřební daně na klasické cigarety se spotřebitelé přesunou právě k alternativám, jako je zahřívaný tabák, elektronické cigarety nebo nikotinové sáčky.

Spotřební daň letos vzrostla o pět procent, krabička cigaret tak zdražila nejméně o čtyři koruny. Vláda ve svém konsolidačního balíčku navrhuje růst spotřební daně na tabák, větší zdanění zahřívaného tabáku a zavést daň i na elektronické cigarety. Příští rok by se měla zvýšit o deset procent a o dalších pět procent každoročně v letech 2025 až 2027. U zahřívaného tabáku má růst příští rok o 15 procent a stejně až do roku 2027.

Podle vládního návrhu je nyní zahřívaný tabák zdaněn na zhruba pětinové úrovni oproti klasickému tabáku, v roce 2024 by se poměr měl zvednout na 29 procent. Nová spotřební daň z elektronických cigaret má vycházet z evropské tabákové směrnice, která regulaci těchto produktů zavede.

Růst kategorie zahřívaného tabáku podle BAT zpomalí zákaz prodejů tabáku s přichutí. Prodej těchto produktů musí skončit 23. října.

Podle výroční zprávy BAT zůstává i při zvyšování spotřební daně relativně malý trh s nelegálními výrobky, který dosahuje dvou procent celkového trhu v ČR. Uvádí, že stoupá poptávka českých spotřebitelů po levnějších produktech z Polska. Na to už upozornilo České sdružení pro značkové výrobky, jehož členy jsou tabákové společnosti. Podle sdružení rozpočet letos kvůli nákupům cigaret a zahřívaného tabáku v Polsku přijde o sedm miliard korun a krabička cigaret je v Polsku zhruba o 50 korun levnější.


Zdroj: ČTK


Investiční příležitosti

Jestli jste již načerpali dost informací, přišel čas zamyslet se, jak je využít. Pokud máte chuť zapojit se do světa investic, stačí si vybrat svou příležitost.

top