Padesátníci mají na úřadu práce nově výhodu. Podpora v nezaměstnanosti se jim prodlouží
Lidé nad 52 let budou mít od června lepší podmínky při hledání nové práce. Flexibilní novela zákoníku práce prodlužuje dobu zvýšené podpory v nezaměstnanosti a reflektuje tak jejich znevýhodnění na trhu práce.

Flexibilní novela zákoníku práce, která vstoupí v platnost 1. června 2025, přináší vedle změn v oblasti výpovědních lhůt, zkušebních dob nebo pracovních podmínek také zásadní novinku v podpoře nezaměstnaných. Výrazně si polepší lidé starší 52 let, kteří přijdou o práci. Nový systém má zohlednit nižší šance této skupiny na rychlé uplatnění a přispět k jejich finanční stabilitě během období hledání zaměstnání.
Konkrétně novela prodlužuje dobu, po kterou mají starší uchazeči nárok na zvýšenou podporu. „Zatímco uchazeči o zaměstnání mladší 52 let mají nárok na podporu ve výši 80 % předchozího čistého výdělku pouze první dva měsíce, u starších osob se tato doba prodlužuje na celé tři měsíce. V následujícím období se podpora snižuje na 50 % a tato fáze rovněž trvá tři měsíce – tedy o měsíc déle než u mladších uchazečů. Po uplynutí šesti měsíců následuje třetí fáze podpory ve výši 40 % výdělku. Tento systém tak více reflektuje fakt, že starší lidé zpravidla hledají práci déle a čelí vyšší míře diskriminace na trhu práce,“ vysvětluje Anna Kevorkyan, CEO pracovního portálu JenPráce.cz.
Cílem opatření je nejen nabídnout lidem v pozdější fázi kariéry silnější záchrannou síť, ale také je motivovat k aktivnímu hledání nového pracovního uplatnění. Zkušenosti ze zahraničí ukazují, že podobná opatření mohou mít pozitivní dopad na celý pracovní trh. „Tato změna vychází z pozitivních zkušeností ze zahraničí, především z Německa a Rakouska, kde podobné nástroje pomohly stabilizovat pracovní trh a podpořit zaměstnanost u starších generací. Současně jde o signál zaměstnavatelům, že zkušenosti a loajalita pracovníků v této věkové skupině mají nezanedbatelnou hodnotu,“ doplňuje Kevorkyan.
Demografický vývoj navíc ukazuje, že podpora zaměstnanosti lidí nad padesát let bude v budoucnu ještě důležitější. Počet lidí v produktivním věku klesá, zatímco důchodový věk se prodlužuje. Udržení starších pracovníků na trhu práce je tak nejen otázkou sociální spravedlnosti, ale i ekonomické nutnosti.
„Zvýhodnění uchazečů nad 52 let je důležitým krokem k větší sociální spravedlnosti i udržitelnosti pracovního trhu v době demografických změn. Vzhledem k prodlužující se době dožití a postupnému zvyšování důchodového věku je podpora ekonomické aktivity lidí po padesátce strategickým zájmem celé společnosti. Flexinovela tak nejen reaguje na aktuální problémy, ale nastavuje i rámec pro budoucnost, kde bude zaměstnanost starších lidí běžnou součástí pracovního života – nikoli výjimkou,“ uzavírá Anna Kevorkyan.